@wszuwarach
Rybacy wyciągający sieci na mazurskim jeziorze - plakat w stylu retro. Jezioro Drwęckie, Ostróda
  • Rybacy - plakat w stylu retro 1
  • Rybacy wyciągający sieci na mazurskim jeziorze - plakat w stylu retro. Jezioro Drwęckie, Ostróda

Rybacy - plakat w stylu retro

Reprodukcja starej pocztówki w mazurskim klimacie. Na zdjęciu rybacy wyciągający sieci z jeziora Drwęckiego w Ostródzie. Wysoka jakość wydruku.

30,00 zł
Brutto
Ilość

Mazurskie ryby słynęły w całej Europie, a wśród nich najsłynniejsza była sielawa łowiona głównie w Mikołajkach. Odkąd cesarz Fryderyk Wilhelm IV spróbował jej w karczmie koło Olecka, była ona częstym i mile widzianym gościem na jego berlińskim stole. Sezon na mazurską sielawę (po niemiecku zwaną klaine Maräne, a potocznie "cesarską", albo "krasnoludem") trwał od końca lipca do września. Po wyciągnięciu sieci, złapane ryby na pniu sprzedawano handlarzom. Na miejscu je patroszono, a następnie jechały do wędzarni w Mikołajkach. Jeszcze tego samego wieczora setki koszy z łyka wypełnionych rybkami czekało na poczcie na transport do Berlina.

Ale nie tylko sielawa z Mazur doczekała się uznania na światowych stołach. Tłusty lin, kiełb, jelec, płoć czy okoń także po uwędzeniu smakują wyśmienicie. Szalonym powodzeniem cieszyły się też raki, zwłaszcza te największe, zwane "paryskimi". Złapane i żywe, zapakowane do koszy, jechały koleją do Paryża, z przystankami w Berlinie i Kolonii na karmienie.

Praca rybaka była malownicza, lecz ciężka, a często też niebezpieczna. Pięknie uchwycił to nieznany fotograf, który zrobił zdjęcie nad jeziorem Drwęckim w Ostródzie. Na pierwszym planie robotnicy wracający z połowu, z tyłu widać eleganckich panów w łódce - może to dzierżawca jeziora, a może turyści przyglądający się ich pracy. Mimo całej urody z obrazka tchnie surowość i męska siła. 

Pocztówka została powiększona i wydrukowana w wysokiej jakości na dość sztywnym papierze, zachowany został jednak charakter starej fotografii. Więcej zdjęć dawnych Mazur i Warmii znajdziecie w serii przewodników pocztówkowych po wodnych szlakach autorstwa Wojciecha Kujawskiego (Wydawnictwo QMK). Zaś wybrane reprodukcje możecie kupić w szuwarowym sklepie.

Wymiary 40 x 50 cm

Opis

Wysokość - cm
40 cm
Szerokość - cm
50 cm

Może Ci się także spodobać

Mazurski obraz na starej...

Cena 100,00 zł

Błękit wody i białe żagle… Proste, czyste kolory na wiekowej desce tworzą krajobraz przesycony mazurskim wiatrem i wspomnieniami. Każdy sęk, pęknięcie, linia słojów czy dziura po gwoździu stają się częścią malarskiej opowieści.

Jeziorko - obraz na starej...

Cena 150,00 zł

Pełen nostalgii i refleksji nad przemijaniem obraz-fotografia z cyklu „Rozbiórka stodoły” przedstawiającego fragmenty krajobrazu, architektury i przyrody Warmii autorstwa Natalii Tejs.

Jezioro Nidzkie - plakat w...

Cena 30,00 zł

Najpiękniejsze, najbardziej bajkowe, ukochane przez żeglarzy mazurskie jezioro na starej fotografii. Plakat w stylu vintage - 40x50 cm. 

Ławica - patera ceramiczna

Cena 140,00 zł

Duży, niemal płaski talerz np. na przekąski czy ciasto, z motywem ryb - ciekawa ozdoba stołu w marynistycznym stylu. Kolorystyka biało-niebieska, wykonanie ręczne. Można myć w zmywarce. 

Kilka słów o wszystkim

Pakowanie prezentów na życzenie klienta. Fot. Lidia Dzwolak
strefa-marzen.jpg
Znane i zapomniane zwyczaje ślubne. Konik weselny biały, zwany też warmińskim lub mazurskim.
Niemowlę w misce. Najlepsze pomysły na prezenty na chrzest znajdziesz wszuwarach.pl. Fot. Lidia Dzwolak