Rybacy wyciągający sieci na mazurskim jeziorze - plakat w stylu retro. Jezioro Drwęckie, Ostróda
  • Rybacy - plakat w stylu retro 1
  • Rybacy wyciągający sieci na mazurskim jeziorze - plakat w stylu retro. Jezioro Drwęckie, Ostróda

Rybacy - plakat w stylu retro

Reprodukcja starej pocztówki w mazurskim klimacie. Na zdjęciu rybacy wyciągający sieci z jeziora Drwęckiego w Ostródzie. Wysoka jakość wydruku.

40,00 zł
Ilość

 

Czas i koszty wysyłki

 

Zwroty i reklamacje

Plakat retro z rybakami wyciągającymi sieci z jeziora. Powiększona pocztówka z dawnych Prus Wschodnich do powieszenia na ścianie. Stara mazurska fotografia.

Mazurskie ryby słynęły w całej Europie, a wśród nich najsłynniejsza była sielawa łowiona głównie w Mikołajkach. Odkąd cesarz Fryderyk Wilhelm IV spróbował jej w karczmie koło Olecka, była ona częstym i mile widzianym gościem na jego berlińskim stole. Sezon na mazurską sielawę (po niemiecku zwaną klaine Maräne, a potocznie "cesarską", albo "krasnoludem") trwał od końca lipca do września. Po wyciągnięciu sieci, złapane ryby na pniu sprzedawano handlarzom. Na miejscu je patroszono, a następnie jechały do wędzarni w Mikołajkach. Jeszcze tego samego wieczora setki koszy z łyka wypełnionych rybkami czekało na poczcie na transport do Berlina.

WIĘCEJ STARYCH POCZTÓWEK I RETRO PLAKATÓW

Ale nie tylko sielawa z Mazur doczekała się uznania na światowych stołach. Tłusty lin, kiełb, jelec, płoć czy okoń także po uwędzeniu smakują wyśmienicie. Szalonym powodzeniem cieszyły się też raki, zwłaszcza te największe, zwane "paryskimi". Złapane i żywe, zapakowane do koszy, jechały koleją do Paryża, z przystankami w Berlinie i Kolonii na karmienie.

WARMIŃSKIE I MAZURSKIE WIDOKI - ZOBACZ

Praca rybaka była malownicza, lecz ciężka, a często też niebezpieczna. Pięknie uchwycił to nieznany fotograf, który zrobił zdjęcie nad jeziorem Drwęckim w Ostródzie. Na pierwszym planie robotnicy wracający z połowu, z tyłu widać eleganckich panów w łódce - może to dzierżawca jeziora, a może turyści przyglądający się ich pracy. Mimo całej urody z obrazka tchnie surowość i męska siła. 

Wyjątkowy prezent - trójwymiarowe mapy jezior na ścianę

Pocztówka została powiększona i wydrukowana w wysokiej jakości na dość sztywnym papierze, zachowany został jednak charakter starej fotografii. Więcej zdjęć dawnych Mazur i Warmii znajdziecie w serii przewodników pocztówkowych po wodnych szlakach autorstwa Wojciecha Kujawskiego (Wydawnictwo QMK). Zaś wybrane reprodukcje możecie kupić w szuwarowym sklepie.

Wymiary 40 x 50 cm

58

Opis

Wysokość
40 cm
Szerokość
50 cm

Specyficzne kody

Może Ci się także spodobać

Mazurskie miasteczko -...

Cena 40,00 zł

Powiększona reprodukcja widokówki przedstawiająca uliczkę i mieszkańców przedwojennego miasteczka. Staroświecki urok zatrzymany w kadrze. Sensburg, dzisiejsze Mrągowo. 

Drewniana mapa 3D - Ukiel i...

Cena 500,00 zł

Mapa trójwymiarowa przedstawiająca największe olsztyńskie jezioro - Ukiel - zwane też Krzywym. Zostało na niej idealnie odwzorowane dno akwenu, ze wszelkimi głębiami i płyciznami, a także skomplikowana linia brzegowa. Nietypowy obraz z drewna dla miłośnika Olsztyna i żeglarstwa, gotowy do powieszenia na ścianie. Mapa batymetryczna z dużą liczbą szczegółów. W cenie możliwość personalizacji (np. zaznaczenie miejsca, dedykacja czy logo).

Kilka słów o wszystkim

Pakowanie prezentów na życzenie klienta. Fot. Lidia Dzwolak
strefa-marzen.jpg
Znane i zapomniane zwyczaje ślubne. Konik weselny biały, zwany też warmińskim lub mazurskim.
Niemowlę w misce. Najlepsze pomysły na prezenty na chrzest znajdziesz wszuwarach.pl. Fot. Lidia Dzwolak