Filiponi, czyli staroobrzędowcy na Mazurach - plakat w stylu retro.
  • Filiponi na Mazurach - plakat w stylu retro 1
  • Filiponi, czyli staroobrzędowcy na Mazurach - plakat w stylu retro.

Filiponi na Mazurach - plakat w stylu retro

Fotografia przedstawiająca staroobrzędowców nad jeziorem Duś. Stare Mazury na fotografiii - reprodukcja pocztówki z 1915 r. do powieszenia na ścianie.

40,00 zł
Ilość

 

Czas i koszty wysyłki

 

Zwroty i reklamacje

Filiponi na Mazurach - plakat retro z brodaczami przed chałupą. Mazurscy starowiercy na starej fotografii do powieszenia na ścianie. Pocztówki i zdjęcia z dawnych Prus Wschodnich.

Ci panowie brodami, to filiponi - członkowie jednej z rosyjskich wspólnot starowierców, którzy w I poł. XIX wieku osiedlili się w okolicy Ukty. Uważani byli przez sąsiadów i turystów za "osobliwość pierwszego rzędu", nic więc dziwnego, że ich wizerunki zdobiły nawet widokówki z Mazur. 

WIĘCEJ STARYCH POCZTÓWEK I RETRO PLAKATÓW

Dlaczego rosyjscy staroobrzędowcy znaleźli się na Mazurach? Prześladowani w swoim kraju poprosili o zgodę na osiedlenie się w Prusach Wschodnich. Od 1830 roku kolonizowali niezamieszkałe tereny w lasach krutyńskich i mikołajskich zakładając swoje wioski m.in. Onufryjewo, Piaski, Kadzidłowo, Wojnowo, Gałkowo... Budowali w nich na modłę rosyjską cerkwie, drewniane domy z bali łączonych “na zdrąb”, a przy zagrodach - banie, czyli łaźnie. Egzotyczny był nie tylko wygląd filiponów, ale i zasady, którymi kierowali - odrzucali święcenia kapłańskie, rozrywki takie jak teatr, grzechem było nawet picie kawy i herbaty, nie mówiąc już o alkoholu, czy paleniu papierosów. Miłującym porządek Prusakom najbardziej przeszkadzało jednak odrzucenie przez Filiponów instytucji małżeństwa, ich niechęć do wszelkich rejestrów i używania nazwisk oraz twardy opór przed służbą wojskową. Ci anarchiści i fundamentaliści w jednym, w pogardzie mieli autorytet państwa, wszelki przymus i narzucane im z zewnątrz zasady. 

Warmińskie i mazurskie widoki - zobacz

Zdjęcie które widzicie, pochodzi z pocztówki wydanej w 1915 roku. Przedstawia osadę filiponów nad jeziorem Duś w Prusach Wschodnich. Widokówka została powiększona by można było powiesić ją na ścianie i na co dzień cieszyć oczy widokiem egzotycznych brodaczy z Mazur. Wydrukowana jest na dość sztywnym papierze z zachowaniem charakter i urok starego zdjęcia.

W Szuwarach znajdziecie więcej plakatów w stylu retro z obrazkami z dawnych Mazur i Warmii. Miłośnikom archiwalnych widoków i historycznych opisów polecamy też pocztówkowe przewodniki po szlakach wodnych autorstwa Wojciecha Kujawskiego (Wydawnictwa QMK).

PAMIĄTKI Z WARMII I MAZUR

Dla kogo? Dla miłośników capich bródek i ciekawostek z Mazur oraz przeciwników zasad narzucanych przez państwo. Ciekawy prezent np. na 40 urodziny dla mężczyzny - w końcu broda to symbol stateczności i dojrzałości.

Wymiary: 40 x 50 cm

58

Opis

Wysokość
40 cm
Szerokość
50 cm

Specyficzne kody

Może Ci się także spodobać

Smoczy kubek wikingów -...

Cena 115,00 zł

Uchwyt zdobiony rzeźbą smoczej głowy nawiązującą do dekoracji statków wikingów. Naczynie ręcznie wykonane, oryginalny prezent dla miłośnika przedmiotów z duszą. Pojemność 0,5 litra, szkliwo dopuszczone do kontaktu z żywnością.

Smoczy kufel wikingów -...

Cena 150,00 zł

Kolekcjonerski kufel z wizerunkiem smoka na uchwycie. Wewnątrz powleczony szkliwem dopuszczonym do kontaktu z żywnością, na zewnątrz patynowany. Oryginalny prezent w dla współczesnego wikinga. Produkt artystyczny, wykonany ręcznie.

Rowerowe pozdrowienia z...

Cena 40,00 zł

Rowerem z księżyca na Mazury - reprodukcja zwariowanej pocztówki z 1901 roku. Oryginalny prezent dla rowerzystki.

Rybacy - plakat w stylu retro

Cena 40,00 zł

Reprodukcja starej pocztówki w mazurskim klimacie. Na zdjęciu rybacy wyciągający sieci z jeziora Drwęckiego w Ostródzie. Wysoka jakość wydruku.

Kilka słów o wszystkim

Pakowanie prezentów na życzenie klienta. Fot. Lidia Dzwolak
strefa-marzen.jpg
Znane i zapomniane zwyczaje ślubne. Konik weselny biały, zwany też warmińskim lub mazurskim.
Niemowlę w misce. Najlepsze pomysły na prezenty na chrzest znajdziesz wszuwarach.pl. Fot. Lidia Dzwolak