@wszuwarach
Konik weselny warmiński/mazurski - figurka ceramiczna
  • Konik weselny warmiński/mazurski - figurka ceramiczna
  • Konik weselny warmiński/mazurski - figurka ceramiczna

Konik weselny mały - figurka ceramiczna

Nietypowy pomysł na prezent ślubny - ręcznie wykonana figurka konika weselnego. Zgodnie z tradycją znaną na Warmii i Mazurach odświętnie przybrany rumak przynosi szczęście młodej parze. Oryginalna i unikatowa pamiątka po dniu ślubu. Pasuje też na inne przełomowe okazje, zwłaszcza związane z rozpoczynaniem nowego przedsięwzięcia.

85,00 zł
Koniki ceramiczne
Ilość

Przyzwyczajeni do wszechobecnych serduszek zapominamy, że jest dużo więcej symboli miłości. Na Warmii i Mazurach ważną personą kojarzącą się z zakochaniem i pomyślnością był elegancko przystrojony konik weselny. Jego dobre czary zaczynały działać jeszcze przed ślubem. Mistrz ceremonii zapraszał gości na wesele wjeżdżając do izby na przystrojonym uroczyście rumaku. Nikt się z tego powodu nie oburzał - wręcz przeciwnie, przecież z konikiem do gospodarstwa wjeżdżała spora dawka pomyślności. Piękny konik, najlepiej siwek, wiózł też parę młodą do ślubu. By przedłużyć działanie konikowej magii jego wizerunek umieszczano na przedmiotach codziennego użytku np. na kaflach piecowych. Pięknie przystrojony wstążkami, z zaplecioną grzywą i gładkimi boczkami strzegł przez lata domowego ogniska, pilnował, by rodzinie rodzina żyła dostatnio i zgodnie.

Najstarszy zachowany kafel z konikiem weselnym (zwanym też mazurskim lub warmińskim) ma ponad 230 lat i znajduje się w Muzeum Mazurskim w Szczytnie. Zainspirował on Eleonorę Toś z Kaflarni Warmińskiej do stworzenia serii ceramicznych koników w różnych wielkościach i kolorach. Nie są to wierne kopie wiekowego rysunku, ale twórcze interpretacje tematu, jednak z zachowaniem charakterystycznego kształtu i symboliki.

Koniki z Kaflarni Warmińskiej są wykonywane, szkliwione i malowane ręcznie, po czym wypalane w wysokiej temperaturze. Każdy jest inny i wyjątkowy. Dostępne są w trzech wielkościach, w różnych kolorach i stylach, a na zmówienie także miniaturki, które mogą stać się świetnym upominkiem dla gości weselnych.

Dla kogo: Mały konik weselny to doskonały pomysł na prezent dla młodej pary z niewielkim mieszkaniem - zmieści się na każdej półce, nie zajmuje wiele miejsca. Stoi sobie grzecznie, wygląda pięknie i przynosi szczęście - trudno sobie wyobrazić bardziej stosowny podarunek. Idealny dodatek zamiast kwiatów do kartki z życzeniami. Pasuje też na każdą okazję związaną z dużą zmianą - rozpoczynaniem życia na nowo.

O autorach 

Wymiary: 19 cm x 21 cm

Waga: ok. 460 g

28

Może Ci się także spodobać

Kilka słów o wszystkim

Pakowanie prezentów na życzenie klienta. Fot. Lidia Dzwolak
strefa-marzen.jpg
Znane i zapomniane zwyczaje ślubne. Konik weselny biały, zwany też warmińskim lub mazurskim.
Niemowlę w misce. Najlepsze pomysły na prezenty na chrzest znajdziesz wszuwarach.pl. Fot. Lidia Dzwolak