@wszuwarach
  • Nowy
Warmińskie shekere
  • Warmińskie shekere
  • Warmińskie shekere - instrument z tykwy 3
  • Warmińskie shekere - instrument z tykwy7
  • Warmińskie shekere - instrument z tykwy 6

Warmińskie shekere

Ręcznie robiona grzechota - shekere - z tykwy wyhodowanej na Warmii. Wydrążony owoc opleciony jest lnianą siateczką z koralikami. Dźwięk wydobywa się przez potrząsanie instrumentem i uderzanie. Każdy egzemplarz ma inny wygląd i brzmienie. 

Autor: Anna Wojszel

120,00 zł
Brutto
Warmińskie shekere z tykwy
Ilość

Warmińskie shekere to instrument muzyczny zrobiony z ekologicznej tykwy wyhodowanej na Warmii. Tykwa został wydrążony i opleciona ręcznie robioną siateczką z koralikami. Przy potrząsaniu lub pocieraniu koraliki uderzają o pusty owoc grzechocząc charakterystycznie. Dodatkowe dźwięki można uzyskać uderzając w otwór przez który zostały wyjęte nasiona. 

Posłuchaj jak brzmi warmińska tykwa: film nr 1film nr 2film nr 3

Każda tykwa ma inny kształt, instrumenty różnią się też liczbą, wielkością i rodzajem koralików (niektóre są drewniane, inne plastikowe). Ma to wpływ na niepowtarzalne brzmienie grzechotki. 

Skąd tykwa na Warmii? Jej nasiona przywiozła Anna Wojszel. Pochodzą z gospodarstwa ekologicznego Herba Humana we Francji, w którym odbywała staż studiując dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze na olsztyńskim uniwersytecie. Po powrocie na Warmię posiała je bez większej nadziei, że coś z nich wyrośnie . Tymczasem okazało się, że południowa roślina zadomowiła się w jej ogrodzie, nie zważając na to, że jest on położony w Wipsowe, gmina Barczewo. 

Z wyhodowanej własnoręcznie tykwy Anna Wojszel robi shekere. To rodzaj instrumentu muzycznego popularnego przede wszystkim w Afryce oraz Ameryce Południowej i Środkowej. W zależności od regionu nazywany jest on też: axatse, chequere, sekere, chekeré, agbé, aggué, abwe, xequerê, cabaça lub afoxé.

Warmińskie tykwy najpierw przez kilka miesięcy suszy się, a następnie usuwa z nich nasiona. Następnie Anna plecie dla nich siateczki z lnianego sznurka i koralików - każda siateczka jest dopasowana do kształtu konkretnej tykwy.

Brzmienie warmińskiego shekere jest bardzo wyraziste i ciekawe. Instrument może służyć jako ozdoba lub do grania.

OBEJRZYJ WSZYSTKIE PRACE ANNY WOJSZEL

Autorką warmińskiego shekere jest Anna Wojszel, plastyczka z Wipsowa na Warmii. Do swoich prac inspirację czerpie z otaczającej ją przyrody. Często wykorzystuje używane przedmioty - deski, dachówki, ceramikę - i zmienia w małe dzieła sztuki.

Anna Wojszel znana jest z niekonwencjonalnych akcji artystycznych m.in. maluje odrapane przystanki autobusowe w kwietne łąki, zmieniła też starą lodówkę w bookcrossingową szafkę na książki. Bardzo ciekawa postać, warto poznać ją bliżej.

O AUTORCE

Dla kogo: Dla miłośnika egzotycznych instrumentów muzycznych w swojskim wydaniu. Ręcznie robiona grzechotka z tykwy wyhodowanej na Warmii to ciekawostka przyrodnicza i kulturowa. Może służyć do grania i do ozdoby.

Anna Wojszel
69

Opis

Wysokość
16-17 cm
Tworzywo
tykwa
Obwód
51-53 cm

Może Ci się także spodobać

Szachownica - kolczyki z...

Cena 300,00 zł

Ręcznie robione kolczyki wiszące z drewna amarantu i amazaque, które przeplatają się jak szachownica. Oryginalne kolory w odcieniach purpury i rudawego brązu. Zrobione w pracowni Jacka Filipowicza.

Dzika Mięta - ręcznie malowana filiżanka
  • Nowy

Dzika Mięta - ręcznie...

Cena 60,00 zł

Ręcznie malowana filiżanka w kwiaty dzikiej mięty. Kawałek warmińskiej przyrody do porannych ziółek albo kawki. Dominują odcienie koloru zielonego z odrobiną różu. Można myć w zmywarce, pojemność 450 ml. Idealny prezent dla mamy czy babci.

Maki - ręcznie malowana filiżanka
  • Nowy

Maki - ręcznie malowana...

Cena 60,00 zł

Antyczna filiżanka ze złotym paskiem na brzegu i uszku, ręcznie malowana w polne maki. Elegancka, leciutka, poręczna. Idealna dla miłośnika dobrej kawy lub parzonych ziółek. Kolory - odcienie jasnej zieleni i czerwień. Pojemność 150 ml. 

Kilka słów o wszystkim

Pakowanie prezentów na życzenie klienta. Fot. Lidia Dzwolak
strefa-marzen.jpg
Znane i zapomniane zwyczaje ślubne. Konik weselny biały, zwany też warmińskim lub mazurskim.
Niemowlę w misce. Najlepsze pomysły na prezenty na chrzest znajdziesz wszuwarach.pl. Fot. Lidia Dzwolak