Baba pruska - figurka ceramiczna

Baby Pruskie, dawniej związane z sacrum, dziś stały się symbolem Warmii. Posąg ten jest jedną z najpopularniejszych pamiątek przywożonych do domu z podróży po ziemiach dawnych Prus

130,00 zł
Ilość
Brak produktu w magazynie

 

Czas i koszty wysyłki

 

Zwroty i reklamacje

Tradycyjna pamiątka z Warmii - Baba Pruska

Baby Pruskie to tajemnicze średniowieczne posągi kamienne, znajdowane na terenach dawnych Prus. Trudno powiedzieć, żeby cechowała je niezwykła uroda boginek... Posągi o męskich, surowych twarzach uosabiały przodków, praojców, zasłużonych wojowników - "baby" te więc miały nierzadko wąsy i brody... Oczekiwano do nich opieki i pośrednictwa między ludźmi i bogami. Podania ludowe mówią natomiast, że baby pruskie to dawni grzesznicy, którzy za swoje przewinienia zostali przemienieni w kamienne posągi.  Prawdopodobnie Prusów zainspirowali Wikingowie.

Baby Pruskie, dawniej związane z sacrum, dziś stały się symbolem Warmii. Posąg ten jest jedną z najpopularniejszych pamiątek przywożonych do domu z podróży po ziemiach dawnych Prus. 

Figurka powstała w Kaflarni Warmińskiej, gdzie spod rąk Eleonory i Rafała Tosiów wychodzą tradycyjne konie weselne, kafle i inne cuda inspirowane lokalną warmińską tradycją i wzorami. 

O Autorach

Dla kogo? Dla miłośników Warmii, tych, którym spodobały się tutejsze dzikie lasy i jeziora i chcą mieć część tego świata w domu, dla miłośników historii, świetne na charakterystyczny prezent z tego regionu. 

Specyfikacja:

wysokość: 28 cm

szerokość: 9 cm

28

Opis

Wysokość
28 cm
Szerokość
9 cm
Tworzywo
ceramika szkliwiona

Specyficzne kody

Może Ci się także spodobać

Konik weselny duży -...

Cena 240,00 zł

Konik weselny, zwany też mazurskim, to idealny prezent na ślub. Przynosi szczęście i dostatek, jest też pamiątką po dniu zaślubin. Przedmiot ręcznie wykonany i szkliwiony.

Warmiński kamień szepczący...

Cena 55,00 zł

Pamiątka z Warmii - warmiński kamień szepczący opowieści. Kamień ceramiczny z pracowni Cegielnia Art w Nowym Kawkowie koło Olsztyna inspirowany legendą o magicznym kamieniu z Warmii. Chropowaty, szkliwiony, grzechota. Oryginalny prezent dla singla, miłośnika Warmii i rodzimowiercy. 

Trikselion - kamień z...

Cena 70,00 zł

Trikselion - kamień polny z ręcznie wykutym symbolem trikselem, czyli znakiem złożonym z trzech jednakowych spirali. Uznaje się go za symbol dynamizmu, ruchu, życia, postępu i rywalizacji. Ozdoba w naturalnym stylu nawiązująca do wierzeń celtyckich i słowiańskich.

Baba Pruska z wosku...

Cena 95,00 zł

Sojowa świeca w kształcie Baby Pruskiej - dawniej figurki te związane były z sacrum, dziś stały się symbolem Warmii. Posąg ten jest jedną z najpopularniejszych pamiątek przywożonych do domu z podróży po ziemiach dawnych Prus. 

Kilka słów o wszystkim

Pakowanie prezentów na życzenie klienta. Fot. Lidia Dzwolak
strefa-marzen.jpg
Znane i zapomniane zwyczaje ślubne. Konik weselny biały, zwany też warmińskim lub mazurskim.
Niemowlę w misce. Najlepsze pomysły na prezenty na chrzest znajdziesz wszuwarach.pl. Fot. Lidia Dzwolak