@wszuwarach

Żołnierz z flintą - kafel ceramiczny kafel z wzorem

Żołnierz z flintą - kafel ceramiczny wykonany ręcznie. Może służyć jako dekor lub podstawka pod szklankę. Ozdobiony tradycyjnym wzorem zaczerpniętym z zabytkowych kafli warmińsko-mazurskich. Piękny i praktyczny przedmiot, doskonale prezentuje się w zestawie (można dobrać kafelki o jednakowym kolorze lub motywie).

22,00 zł
Kafel - model
Ilość

Skąd wojak na kaflu? Widok żołnierza ze strzelbą musiał zrobić duże wrażenie na dawnym rzemieślniku, że aż umieścił go na wiejskim piecu. Być może to jeden z synów gospodarza zabrany w kamasze, może sam pan domu wspominający wojenne przygody, a może po prostu pamiątka po przemarszu wojsk przez warmińską wioskę? 

Na przełomie XVIII-XIX wieku zdobione kafle zaczęły coraz częściej pojawiać się w wiejskich domach. Te wytwarzane na terenie Warmii i Mazur należały do najciekawszych - nie tylko zdobiły, ale można było się z nich wiele dowiedzieć. To prawdziwa kronika wiejskiego życia opisująca co się ciekawego wydarzyło, co warto zapamiętać, udokumentować. Można więc znaleźć na kaflach symbole miłości - serduszko, ptaszki, konika weselnego, ale też ludzi przy pracy, grających w karty, motywy wojskowe (żołnierze napoleońscy, kozaccy), myśliwskie, przyrodnicze i krajobrazy... 

Kafelki z Kaflarni Warmińskiej są wykonywane i szkliwione ręcznie, po czym wypalane w wysokiej temperaturze. Każdy jest inny i wyjątkowy. Dostępne są w różnych kolorach, z wzorem wykonanym wypukłym reliefem oraz malowane. Pod spodem umieszczone jest podbicie z korka (łatwo je odkleić). Kafelek może służyć jako podstawka pod szklankę albo dekor kominkowy czy kuchenny. Świetnie też wyglądają wyklejone nimi tace.

Dla kogo: Dla miłośnika militariów, historii i ołowianych żołnierzyków. Spodoba się małym i dużym chłopcom.

O autorach 

Waga: 82 g

Wymiary 9 cm x 9 cm

27

Opis

Waga
82
Długość
9
Szerokość
9
Tworzywo
Ceramika

Może Ci się także spodobać

Mazurska Łąka - patera...

Cena 150,00 zł

Duży, ręcznie robiony talerz z wytłaczanym motywem ziół z polskich łąk. Naturalna, beżowo-zielona kolorystyka i delikatny wzór doskonale pasuje do minimalistycznych i rustykalnych aranżacji. Można myć w zmywarce.

Kilka słów o wszystkim

Pakowanie prezentów na życzenie klienta. Fot. Lidia Dzwolak
strefa-marzen.jpg
Znane i zapomniane zwyczaje ślubne. Konik weselny biały, zwany też warmińskim lub mazurskim.
Niemowlę w misce. Najlepsze pomysły na prezenty na chrzest znajdziesz wszuwarach.pl. Fot. Lidia Dzwolak