• Smoczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna
  • Smoczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna 1
  • Smoczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna 2
  • Smoczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna 3

Smoczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna 500 ml

Uchwyt zdobiony rzeźbą smoczej głowy nawiązującą do dekoracji statków wikingów. Naczynie ręcznie wykonane, oryginalny prezent dla miłośnika przedmiotów z duszą. Pojemność 0,5 litra, szkliwo dopuszczone do kontaktu z żywnością.

140,00 zł
Ilość
Brak produktu w magazynie

 

Czas i koszty wysyłki

 

Zwroty i reklamacje

W kulturze ludów skandynawskich smoki pełniły bardzo skomplikowaną rolę – z jednej strony budziły strach, z drugiej fascynowały i imponowały mądrością, dzikim pięknem oraz siłą. Nic więc dziwnego, że często ich wizerunki zdobiły przedmioty, które miały dzięki temu ochraniać ich właścicieli smoczą mocą. Wikingowie ozdabiali nimi swoje łodzie – stąd nawet wzięła się ich nazwa drakkar, czyli właśnie smocza łódź.

Kultura wikińska jest związana z ziemiami obecnego województwa warmińsko-mazurskiego. Tereny położone nad Zalewem Wiślanym, były miejscem osadnictwa dla żeglarzy z północy. Najbardziej znane jest Truso, wikiński port, znaczące centrum handlu i rzemiosła wczesnośredniowiecznej Europy, który znajdował się kilka kilometrów od obecnego Elbląga. O tym, że Truso istniało, wiadomo było z podróżnej relacji żeglarza Wulfstana z końca IX wieku. Jednak przez stulecia nikt nie wiedział, gdzie znajdowało się miasto. Na nowo odkrył je latach 80-tych XX w. dr Marek Jagodziński.

ZOBACZ INNE PRACE Z PRACOWNI ZAWISTOWSKICH

Wizerunek smoka na kubku został wyrzeźbiony dbałością o szczegóły w pracowni państwa Zawistowskich na Warmii. Naczynie ma ciemnobrązowy, lekko cieniowany kolor, co jest efektem kilkukrotnego barwienia i patynowania oraz wypalania w coraz niższej temperaturze. Chropowata i ziarnista powierzchnia z zewnątrz nadaje naczyniu starodawny wygląd, jednak jego wnętrze zostało poszkliwione (szkliwo jest dopuszczone do kontaktu z żywnością). Dzięki temu naczynie jest szczelne, nie nasiąka wodą i zapachami, a co za tym idzie, ma wiele praktycznych zastosowań. Może np. służyć jako bardzo męski kubek do grzanego wina, miody czy kawy dla prawdziwych wojowników, lub oryginalny wazon.

Dla kogo? Idealny prezent chłopaka czy męża, którzy cenią oryginalność. Naczynie doskonale pasuje też do współczesnych wnętrz, w których można je wykorzystać np. jako wazon.

O autorach

Wymiary:  15,5 cm x 12,5 cm

Waga: 447 g

Pojemność: 0,5l

Uwaga: Nie należy myć naczynia w zmywarce, bo intensywne działanie detergentów może spowodować zniszczenie patyny.

37

Opis

Pojemność
500 ml
Waga
447 g
Wysokość
15,5 cm
Szerokość
12,5 cm
Tworzywo
Ceramika

Specyficzne kody

Może Ci się także spodobać

Smoczy kufel wikingów -...

Cena 160,00 zł

Kolekcjonerski kufel z wizerunkiem smoka na uchwycie. Wewnątrz powleczony szkliwem dopuszczonym do kontaktu z żywnością, na zewnątrz patynowany. Oryginalny prezent w dla współczesnego wikinga. Produkt artystyczny, wykonany ręcznie.

Wilcza filiżanka wikingów -...

Cena 125,00 zł

Filiżanka w stylu wikińskim z uchwytem ozdobionym głową wilka (Fenrira). Wilk w mitologii wikingów był symbolem chaosu, sił zła, ale też zmiany i burzenia przyjętych reguł. Ręcznie robione naczynie na kawę czy inne trunki. Z warmińskiej pracowni państwa Zawistowskich.

Kilka słów o wszystkim

Pakowanie prezentów na życzenie klienta. Fot. Lidia Dzwolak
strefa-marzen.jpg
Znane i zapomniane zwyczaje ślubne. Konik weselny biały, zwany też warmińskim lub mazurskim.
Niemowlę w misce. Najlepsze pomysły na prezenty na chrzest znajdziesz wszuwarach.pl. Fot. Lidia Dzwolak