Wojownicy i kochankowie - puchar z petroglifami nordyckimi

Skandynawscy wojownicy w tańcu miłosnym i wojennym. Naczynie ozdobione postaciami i ornamentami wzorowanymi na rysunkach naskalnych z okolic Tanum w zachodniej Szwecji. Epoka brązu, przodkowie wikingów. Ceramika archeologiczna ręcznie wykonana w pracowni państwa Zawistowskich na Warmii.

170,00 zł
Ilość

 

Czas i koszty wysyłki

 

Zwroty i reklamacje

Puchar z wyrytymi i zabarwionymi na czerwono sylwetkami wojowników walczących toporami, schematycznymi wizerunkami łodzi i kochankami połączonymi w miłosnym uścisku. 

Scena na naczyniu inspirowana jest nordyckimi petroglifami, czyli rysunkami naskalnymi z epoki brązu znalezionymi w Skandynawii. Najbardziej znane umiejscowione są na skałach w gminie Tanum w zachodniej Szwecji (prowincja historyczna Bohuslän). Niedaleko miejscowości Tanumshede znajduje się Vitlyckehäll, największa w Skandynawii płaska skała z nordyckimi petroglifami, ale rytów jest znacznie więcej. Rysunki na skałach przedstawiają m.in. prace rolne, sceny myśliwskie i wędkarskie, zwierzęta, codzienne czynności, tańce, a nawet potrawy. Niektóre ukazują długie łodzie zwane "hjortspring", zdolne do transportu tuzina pasażerów. Na skałach są także obrazy seksualnych aktów, które mogą mieć związek z kultem płodności. 

Uczeni przypisują rysunkom znaczenie religijne i wiążą je z celami rytualnymi. Możliwe też, że przodkowie wikingów tworzyli na skałach swego rodzaju kronikę ważnych wydarzeń. Najstarsze rysunki z Tanum mają nawet 3,5 tys. lat, najnowsze powstały prawdopodobnie ok. 600 r. p.n.e. 

Petroglify z Tanum zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tu znajdziesz więcej informacji na ich temat: www.vitlyckemuseum.se 

Ceramiczne naczynie powstało w pracowni Barbary Zawistowskiej i Wiesława Zawistowskiego na Warmii. Artyści specjalizują się w ręcznym odtwarzaniu ceramiki archeologicznej oraz tworzeniu nowych wzorów naczyń inspirowanych odkryciami archeologów. Wśród ich prac można znaleźć ceramikę ze zdobieniami zaczerpniętymi z kultury Wikingów, Słowian, Bałtów, a także z czasów prehistorycznych

Zobacz wszystkie prace Wiesława i Barbary Zawistowskich

Naczynie "Wojownicy i kochankowie" ma ciemnobrązowy, lekko cieniowany kolor, co jest efektem kilkukrotnego barwienia i patynowania oraz wypalania w coraz niższej temperaturze. To bardzo pracochłonny i długotrwały proces. Chropowata i ziarnista powierzchnia z zewnątrz nadaje naczyniu starodawny wygląd. Na niej wyryte zostały rysunki wzorowane na petroglifach z gminy Tanum. Mają kolor czerwony, tak jak te na rytach naskalnych (zostały podbarwione współcześnie, by były lepiej widoczne).

Wnętrze naczynia zostało poszkliwione (szkliwo jest dopuszczone do kontaktu z żywnością). Dzięki temu jest szczelne, nie nasiąka wodą i zapachami, a co za tym idzie, ma wiele praktycznych zastosowań.

Nie należy myć naczynia w zmywarce, bo intensywne działanie detergentów może spowodować zniszczenie patyny.

Dla kogo: Dla miłośnika historii, Skandynawii, archeologii i oryginalnych ozdób do domu. Doskonały przykład współczesnego rzemiosła inspirowanego historią.

O autorach

Wymiary

Pojemność: 650 ml

Waga: 460 g

Wysokość: 14,5 cm

Średnica: 10,5 cm (na górze), 6 cm (podstawa)

Tworzywo: ceramika

Uwaga: Nie należy myć naczynia w zmywarce, bo intensywne działanie detergentów może spowodować zniszczenie patyny.

38

Opis

Pojemność
650 ml
Waga
460 g
Wysokość
14,5
Tworzywo
ceramika
Średnica
10,5 cm (na górze); 6 cm (na dole)

Specyficzne kody

Może Ci się także spodobać

Smoczy kufel wikingów -...

Cena 160,00 zł

Kolekcjonerski kufel z wizerunkiem smoka na uchwycie. Wewnątrz powleczony szkliwem dopuszczonym do kontaktu z żywnością, na zewnątrz patynowany. Oryginalny prezent w dla współczesnego wikinga. Produkt artystyczny, wykonany ręcznie.

Wilcza filiżanka wikingów -...

Cena 125,00 zł

Filiżanka w stylu wikińskim z uchwytem ozdobionym głową wilka (Fenrira). Wilk w mitologii wikingów był symbolem chaosu, sił zła, ale też zmiany i burzenia przyjętych reguł. Ręcznie robione naczynie na kawę czy inne trunki. Z warmińskiej pracowni państwa Zawistowskich.

Kotwica - wisior z brązu

Cena 105,00 zł

Zawieszka w kształcie kotwicy wykonana ręcznie z brązu. Oryginalny prezent dla żeglarza niezależnie od płci. Symbol stałości, pewności i bezpieczeństwa oraz miłości do żeglowania. Precyzyjna robota pod lupą. 

Kilka słów o wszystkim

Pakowanie prezentów na życzenie klienta. Fot. Lidia Dzwolak
strefa-marzen.jpg
Znane i zapomniane zwyczaje ślubne. Konik weselny biały, zwany też warmińskim lub mazurskim.
Niemowlę w misce. Najlepsze pomysły na prezenty na chrzest znajdziesz wszuwarach.pl. Fot. Lidia Dzwolak