Kubek Baranek z Neolitu – ceramika archeologiczna

Barania głowa na neolitycznych naczyniach symbolizowała męską witalność i płodność. Ceramiczny kubek z takim motywem to oryginalny prezent dla męża, chłopaka, dla każdego prawdziwego mężczyzny.

140,00 zł
Ilość

 

Czas i koszty wysyłki

 

Zwroty i reklamacje

Pierwowzór tego naczynia ma ok. 4,7 tys. lat i został odnaleziony w Ćmielowie k. Ostrowca Świętokrzyskiego, ale podobne znajdowano też w innych miejscach na terenie niemal całej Polski. W Ćmielowie archeolodzy natrafili na zawalony spichlerz pochodzący z czasów neolitycznej kultury pucharów lejkowych, a w nim na fragmenty wielu przedmiotów m.in. wyjątkowo ciekawych naczyń zdobionych wyobrażeniami baranich głów. Co symbolizują badacze nie są pewni. Wiele przemawia za tym, że były objawem kultu płodności oraz witalności, zwłaszcza w jego męskim aspekcie. Stąd naczynie może być idealnym pomysłem na oryginalny prezent ślubny czy dla ukochanego.

ZOBACZ INNE PRACE Z PRACOWNI ZAWISTOWSKICH

Kubek z baranią głową wykonany został ręcznie i z dużym kunsztem w pracowni rodzeństwa Barbary i Wiesława Zawistowskich. Zdobiony jest odciskanym wzorem tzw. „pazurków”, także inspirowanym sztuką neolitu. Z kolei kształt naczynia odbiega od znaleziska z Ćmielowa, ale jest zbliżony do innych artefaktów archeologicznych z tego okresu. Jak mówi pan Wiesław: „Być może takiego naczynia jeszcze nie znaleziono, ale na pewno powstawały wtedy podobne”. Prac Zawistowskich nie należy więc traktować jako kopii dawnych wyrobów, lecz jako ich twórcze przetworzenie, które jednak odbywa się w ramach historycznej wiedzy na temat ceramiki danego okresu.

Naczynie ma ciemnobrązowy, lekko cieniowany kolor, co jest efektem kilkukrotnego barwienia naturalnymi, ekologicznymi barwnikami, wykorzystywanymi na terenie dzisiejszej Warmii od setek, a może i tysięcy lat. Barwienie i patynowanie jest utrwalane przez kilkukrotny wypał w coraz niższej temperaturze. Chropowata i ziarnista powierzchnia z zewnątrz nadaje naczyniu archaiczny wygląd, jednak jego wnętrze zostało powleczone szkliwem borowym. To ukłon w kierunku praktyczności, bo dzięki szkliwieniu, naczynie jest szczelne, a co za tym idzie, posiada mnóstwo różnych zastosowań. Może np. służyć jako kubek do kawy czy mocniejszych trunków (szkliwo jest dopuszczone do kontaktu z żywnością), albo oryginalny wazon na kwiaty.

Dla kogo? Ze względu na nawiązania do męskiej witalności i płodności, idealny prezent na ślub, wieczór kawalerski czy też każdą inną okazję dla ukochanego. Naczynie świetnie pasuje też do rustykalnych wnętrz, w których można je wykorzystać np. jako wazon.

O autorach

Wymiary: 12,5 x 10 cm

Waga: 447 g

Pojemność: 500 ml

Uwagi: Nie należy myć naczynia w zmywarce, bo intensywne działanie detergentów może spowodować zniszczenie patyny.

37

Opis

Pojemność
0,5
Waga
447
Wysokość
12,5
Szerokość
10
Tworzywo
ceramika

Specyficzne kody

Może Ci się także spodobać

Celtycki kielich - triskel...

Cena 120,00 zł

Naczynie nawiązujące do mitologii celtyckiej zostało ozdobione wizerunkiem splecionych łabędzi. Ich szyje tworzą geometryczny węzeł wpisany w okrąg - tzw. triskel. W mitologii celtyckiej łabędzie symbolizują leczniczą mocą słońca i wody, a także miłość. 

Kielich z triskelem ze splecionych szyj łabędzich może służyć np. jako wazon. Sprezentowany z dobrą intencją pomaga osobie obdarowanej odnaleźć w sobie pokłady energii, mądrość, harmonię ze wszechświatem, oraz wspiera w urzeczywistnieniu się marzeń i pragnień.

Wazon został wykonany w pracowni ceramicznej Barbary i Wiesława Zawistowskich. To najwyższej klasy rzemiosło inspirowane znaleziskami archeologicznymi. 

Smoczy kufel wikingów -...

Cena 160,00 zł

Kolekcjonerski kufel z wizerunkiem smoka na uchwycie. Wewnątrz powleczony szkliwem dopuszczonym do kontaktu z żywnością, na zewnątrz patynowany. Oryginalny prezent w dla współczesnego wikinga. Produkt artystyczny, wykonany ręcznie.

Kufel Trigław z Wolina II -...

Cena 160,00 zł

Kolekcjonerski kufel ceramiczny z wizerunkiem słowiańskiego bóstwa - Pana Trzech Światów. Rękodzieło artystyczne wykonane z naturalnych materiałów

Kilka słów o wszystkim

Pakowanie prezentów na życzenie klienta. Fot. Lidia Dzwolak
strefa-marzen.jpg
Znane i zapomniane zwyczaje ślubne. Konik weselny biały, zwany też warmińskim lub mazurskim.
Niemowlę w misce. Najlepsze pomysły na prezenty na chrzest znajdziesz wszuwarach.pl. Fot. Lidia Dzwolak