@wszuwarach
Smoczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna
  • Smoczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna
  • Smoczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna 1
  • Smoczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna 2
  • Smoczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna 3

Smoczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna

Uchwyt zdobiony rzeźbą smoczej głowy nawiązującą do dekoracji statków wikingów. Naczynie ręcznie wykonane, oryginalny prezent dla miłośnika przedmiotów z duszą

100,00 zł
Brutto
Ilość

W kulturze ludów skandynawskich smoki pełniły bardzo skomplikowaną rolę – z jednej strony budziły strach, z drugiej fascynowały i imponowały mądrością, dzikim pięknem oraz siłą. Nic więc dziwnego, że często ich wizerunki zdobiły przedmioty, które miały dzięki temu ochraniać ich właścicieli smoczą mocą. Wikingowie ozdabiali nimi swoje łodzie – stąd nawet wzięła się ich nazwa drakkar, czyli właśnie smocza łódź.

Kultura wikińska jest związana z ziemiami obecnego województwa warmińsko-mazurskiego. Tereny położone nad Zalewem Wiślanym, były miejscem osadnictwa dla żeglarzy z północy. Najbardziej znane jest Truso, wikiński port, znaczące centrum handlu i rzemiosła wczesnośredniowiecznej Europy, który znajdował się kilka kilometrów od obecnego Elbląga. O tym, że Truso istniało, wiadomo było z podróżnej relacji żeglarza Wulfstana z końca IX wieku. Jednak przez stulecia nikt nie wiedział, gdzie znajdowało się miasto. Na nowo odkrył je latach 80-tych XX w. dr Marek Jagodziński.

Wizerunek smoka na kubku jest wyrzeźbiony dbałością o szczegóły. Naczynie ma ciemnobrązowy, lekko cieniowany kolor, co jest efektem kilkukrotnego barwienia i patynowania oraz wypalania w coraz niższej temperaturze. Chropowata i ziarnista powierzchnia z zewnątrz nadaje naczyniu starodawny wygląd, jednak jego wnętrze zostało poszkliwione (szkliwo jest dopuszczone do kontaktu z żywnością). Dzięki temu naczynie jest szczelne, nie nasiąka wodą i zapachami, a co za tym idzie, ma wiele praktycznych zastosowań. Może np. służyć jako bardzo męski kubek do grzanego wina, miody czy kawy dla prawdziwych wojowników, lub oryginalny wazon.

Dla kogo? Idealny prezent chłopaka czy męża, którzy cenią oryginalność. Naczynie doskonale pasuje też do współczesnych wnętrz, w których można je wykorzystać np. jako wazon.

O autorach

Wymiary:  15,5 cm x 12,5 cm

Waga: 447 g

Pojemność: 0,5l

Uwaga: Nie należy myć naczynia w zmywarce, bo intensywne działanie detergentów może spowodować zniszczenie patyny.

Opis

Pojemność - litr
0,5
Waga - gram
447
Wysokość - cm
15,5
Szerokość - cm
12,5
Tworzywo
Ceramika

Może Ci się także spodobać

Filiżanka koszyczkowa w...

Cena 70,00 zł

Gdyby wikingowie zaczynali dzień od porannej kawy, pewnie piliby ją właśnie z takich filiżanek. Prosty i elegancki wzór koszyczkowy często zdobił ich ceramiczne przedmioty codziennego użytku. Wtedy zwykle powstawał właśnie za pomocą odciskania fragmentów koszyka na glinie, są też przykłady zdobień przez odciskanie splotów tkanin czy sznurka. 

Wilczy kufel wikingów -...

Cena 120,00 zł

Unikalny kufel z wizerunkiem Fenrira na uchwycie - wilk w mitologii skandynawskiej symbolizuje chaos i łamanie przyjętych reguł. Oryginalny prezent dla buntownika. Pojedyncze egzemplarze, rękodzieło artystyczne, naturalne materiały

Wilczy kubek wikingów -...

Cena 100,00 zł

Unikalny kubek z wizerunkiem Fenrira na uchwycie - wilk w mitologii skandynawskiej symbolizuje chaos i łamanie przyjętych reguł. Oryginalny prezent dla buntownika. Pojedyncze egzemplarze, rękodzieło artystyczne, naturalne materiały

Kilka słów o wszystkim

Pakowanie prezentów na życzenie klienta. Fot. Lidia Dzwolak
strefa-marzen.jpg
Znane i zapomniane zwyczaje ślubne. Konik weselny biały, zwany też warmińskim lub mazurskim.
Niemowlę w misce. Najlepsze pomysły na prezenty na chrzest znajdziesz wszuwarach.pl. Fot. Lidia Dzwolak