@wszuwarach

Żołnierz z szablą - kubek z motywem folkowym 450 ml

Pękaty kubek ceramiczny z niebieskim rysunkiem wzorowanym na motywach z kafli mazurskich i warmińskich. Na białym tle konik, jeździec z szabelką, a po przeciwnej stronie - motyw roślinny. Naczynie w stylu ludowym z pracowni państwa Zawistowskich.

Starannie wykonany kubek ceramiczny z ręcznie malowanym żołnierzem w wysokiej czapce (tzw. czako), który dosiada konika i zawadiacko wymachuje szabelką. Rysunek zaczerpnięty z oryginalnego kafla zdobiącego piec mazurski lub warmiński. Na tym samym piecu znajdował się słynny wizerunek konika weselnego datowany na 1794 rok. Kafle z tej serii można oglądać na ekspozycji stałej w Muzeum Mazurskim w Szczytnie. 

Poczytaj o kaflach z Warmii i Mazur

Naczynie z uszkiem zostało ręcznie uformowane na kole garncarskim, a następnie powleczone szkliwem dopuszczonym do kontaktu z żywnością. Użyte kolory: biały, kobaltowy i niebieski. Zachwyca brzuchatym kształtem, wesołymi barwami i precyzyjnym odwzorowaniem folkowego rysunku. Ozdobą kubka jest ręcznie malowany wizerunek wojaka z szablą, a także znajdujący się po przeciwnej stronie tulipan. 

POZNAJ HISTORIĘ KONIKA WESELNEGO

Kubek powstał w warmińskiej pracowni ceramicznej rodzeństwa - Barbary Zawistowskiej i Wiesława Zawistowskiego. Słynie ona z odtwarzania ceramiki archeologicznej oraz tworzenia naczyń inspirowanych wzorami wikińskimi, słowiańskimi oraz z epoki brązu. Artyści chętnie sięgają także do warmińskich i mazurskich tradycji. Do nich właśnie nawiązuje seria kubków. Pojawiają się na nich bohaterowie znani z kultowych kafli - koniki weselne, żołnierze, ptaszki, bajkowe zwierzęta, rośliny czy serduszka. 

Można z malowanego kubka wypić dużą kawę (pojemność 0,45 l), może też służyć jako wazonik w rustykalnym stylu. Zdecydowanie lubimy i polecamy takie ładne, swojskie i przydatne przedmioty.

Uwaga: Nie myć w zmywarce.

Obejrzyj ceramikę z pracowni Zawistowskich

Dla kogo: Dla miłośnika kawki albo herbatki w dużym formacie, folkowego klimatu i polnych kwiatów w biało-niebieskim kubeczku. Świetny prezent na nowe mieszkanie, ślub, urodziny, czy bez okazji.

O autorach

Specyfikacja

Pojemność: 450 ml

Waga: 420 g

Wysokość: 11 cm

Średnica: 9 cm

Tworzywo: ceramika szkliwiona

Uwagi: Nie myć w zmywarce.

37

Opis

Pojemność
450 ml
Waga
420 g
Wysokość
11 cm
Tworzywo
ceramika szkliwiona
Średnica
9 cm
Uwagi
Nie myć w zmywarce

Może Ci się także spodobać

Kilka słów o wszystkim

Pakowanie prezentów na życzenie klienta. Fot. Lidia Dzwolak
strefa-marzen.jpg
Znane i zapomniane zwyczaje ślubne. Konik weselny biały, zwany też warmińskim lub mazurskim.
Niemowlę w misce. Najlepsze pomysły na prezenty na chrzest znajdziesz wszuwarach.pl. Fot. Lidia Dzwolak