Smocza filiżanka wikingów - ceramika archeologiczna 300 ml

Uchwyt zdobiony rzeźbą smoczej głowy, która nawiązuje do dekoracji na statkach wikingów. Naczynie ręcznie wykonane, oryginalny prezent dla miłośnika przedmiotów z duszą. Pojemność 0,3 litra, szkliwo dopuszczone do kontaktu z żywnością.

115,00 zł
Ilość

 

Czas i koszty wysyłki

 

Zwroty i reklamacje

Filiżanka ozdobiona wizerunkiem smoka na rączce. Ceramika w kolorze ciemnego brązu, patynowana, nawiązująca do stylu wikińskiego. Pojemność 300 ml, naczynie pokryte szkliwem dopuszczonym do kontaktu z żywnością. Przedmiot wykonany ręcznie na Warmii, w pracowni państwa Zawistowskich. Nie myć w zmywarce.

W kulturze ludów skandynawskich smoki pełniły bardzo skomplikowaną rolę – z jednej strony budziły strach, z drugiej fascynowały i imponowały mądrością, dzikim pięknem oraz siłą. Nic więc dziwnego, że często ich wizerunki zdobiły przedmioty, które miały dzięki temu ochraniać ich właścicieli smoczą mocą. Wikingowie ozdabiali nimi swoje łodzie – stąd nawet wzięła się ich nazwa drakkar, czyli właśnie smocza łódź.

Kultura wikińska jest związana z ziemiami obecnego województwa warmińsko-mazurskiego. Tereny położone nad Zalewem Wiślanym, były miejscem osadnictwa dla żeglarzy z północy. Najbardziej znane jest Truso, wikiński port, znaczące centrum handlu i rzemiosła wczesnośredniowiecznej Europy, który znajdował się kilka kilometrów od obecnego Elbląga. O tym, że Truso istniało, wiadomo było z podróżniczej relacji żeglarza Wulfstana z końca IX wieku. Jednak przez stulecia nikt nie wiedział, gdzie znajdowało się miasto. Na nowo odkrył je latach 80-tych XX w. dr Marek Jagodziński.

ZOBACZ INNE PRACE Z PRACOWNI ZAWISTOWSKICH

Wizerunek smoka na filiżance został wyrzeźbiony dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Naczynie ma ciemnobrązowy, lekko cieniowany kolor, co jest efektem kilkukrotnego barwienia i patynowania oraz wypalania w coraz niższej temperaturze. 

Chropowata i ziarnista powierzchnia z zewnątrz nadaje filiżance starodawny wygląd, jednak jej wnętrze zostało poszkliwione (szkliwo dopuszczone do kontaktu z żywnością). Dzięki temu naczynie jest szczelne, nie nasiąka wodą i zapachami, a co za tym idzie, ma wiele praktycznych zastosowań. Może np. służyć jako bardzo męska filiżanka do kawy czy herbaty lub oryginalny wazonik.

Dla kogo? Idealny prezent chłopaka czy męża, którzy cenią oryginalność i sztukę wikingów. Naczynie doskonale pasuje też do współczesnych wnętrz, w których można je wykorzystać np. jako wazonik.

O AUTORACH

Wymiary

Wysokość: 8,5 cm 

Średnica: 8,5 cm (na górze) i 9,5 cm (na dole)

Waga: 311 g

Pojemność: 0,3 litra

Tworzywo: ceramika szkliwiona

Uwaga: Nie należy myć naczynia w zmywarce, bo intensywne działanie detergentów może spowodować zniszczenie patyny.

36

Opis

Pojemność
300 ml
Waga
311 g
Wysokość
8,5 cm
Tworzywo
ceramika szkliwiona
Średnica
8,5 cm (na górze); 9 cm (na dole)

Specyficzne kody

Może Ci się także spodobać

Smoczy kubek wikingów -...

Cena 125,00 zł

Uchwyt zdobiony rzeźbą smoczej głowy nawiązującą do dekoracji statków wikingów. Naczynie ręcznie wykonane, oryginalny prezent dla miłośnika przedmiotów z duszą. Pojemność 0,5 litra, szkliwo dopuszczone do kontaktu z żywnością.

Smoczy kufel wikingów -...

Cena 150,00 zł

Kolekcjonerski kufel z wizerunkiem smoka na uchwycie. Wewnątrz powleczony szkliwem dopuszczonym do kontaktu z żywnością, na zewnątrz patynowany. Oryginalny prezent w dla współczesnego wikinga. Produkt artystyczny, wykonany ręcznie.

Młot Thora - wisior z brązu

Cena 310,00 zł

Piękny i starannie wykonany wisior przedstawiający Młot Thora. W mitologii wikingów jest on symbolem, siły, odwagi i wierności. Biżuteria dla prawdziwego mężczyzny, wykonana w pracowni jubilerskiej Zahario

Bransoleta z brązu - Wilki...

Cena 620,00 zł

Bransoleta składająca się z plecionego skórzanego paska i masywnego zapięcia w postaci głów wilków, które jest jednocześnie elementem ozdobnym bransolety. Precyzyjne wykonanie głów nadaje bransolecie niepowtarzalny charakter.

Kotwica - wisior z brązu

Cena 95,00 zł

Zawieszka w kształcie kotwicy wykonana ręcznie z brązu. Oryginalny prezent dla żeglarza niezależnie od płci. Symbol stałości, pewności i bezpieczeństwa oraz miłości do żeglowania. Precyzyjna robota pod lupą. 

Kilka słów o wszystkim

Pakowanie prezentów na życzenie klienta. Fot. Lidia Dzwolak
strefa-marzen.jpg
Znane i zapomniane zwyczaje ślubne. Konik weselny biały, zwany też warmińskim lub mazurskim.
Niemowlę w misce. Najlepsze pomysły na prezenty na chrzest znajdziesz wszuwarach.pl. Fot. Lidia Dzwolak