@wszuwarach
Wilczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna
  • Wilczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna
  • Wilczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna 1
  • Wilczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna 2

Wilczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna

Unikalny kubek z wizerunkiem Fenrira na uchwycie - wilk w mitologii skandynawskiej symbolizuje chaos i łamanie przyjętych reguł. Oryginalny prezent dla buntownika. Pojedyncze egzemplarze, rękodzieło artystyczne, naturalne materiały

115,00 zł
Brutto
Ilość

Niezwykły uchwyt tego naczynia zdobi rzeźba wilczej głowy. Motyw z drewnianej figurki odnalezionej na wyspie Wolin stał się przyczynkiem do stworzenia oryginalnego naczynia ceramicznego inspirowanego kulturą wikińską.

Wilk w tradycji nordyckiej uosabiał siły ciemności, był odpowiednikiem chrześcijańskiego diabła. Chodzi tu przede wszystkim o Fenrira, syna Lokiego i olbrzymki Angerbody, który był tak silny i dziki, że bogowie musieli go uwięzić. Według podań bestia zdoła uwolnić się przed końcem świata i pożre Słońce oraz Odyna, ostatecznie zostanie jednak pokonana. Wilk symbolizuje nie tylko zło, ale przede wszystkim chaos i łamanie przyjętych reguł.

Kultura wikińska jest związana z ziemiami obecnego województwa warmińsko-mazurskiego. Tereny położone nad Zalewem Wiślanym, były miejscem osadnictwa dla żeglarzy z północy. Najbardziej znane jest Truso, wikiński port, znaczące centrum handlu i rzemiosła wczesnośredniowiecznej Europy, który znajdował się kilka kilometrów od obecnego Elbląga. O tym, że Truso istniało, wiadomo było z podróżnej relacji żeglarza Wulfstana z końca IX wieku. Jednak przez stulecia nikt nie wiedział, gdzie znajdowało się miasto. Na nowo odkrył je latach 80-tych XX w. dr Marek Jagodziński.

Wizerunek wilka na kubku, to dzieło pana Wiesława Zawistowskiego, który dba o dokładne oddanie szczegółów i perfekcyjne wykonanie zdobień. Powstał w pracowni ceramicznej na Warmii, którą prowadzi wspólnie z siostrą Barbarą Zawistowską.

Naczynie ma ciemnobrązowy, lekko cieniowany kolor, co jest efektem kilkukrotnego barwienia i patynowania oraz wypalania w coraz niższej temperaturze. Chropowata i ziarnista powierzchnia z zewnątrz nadaje naczyniu starodawny wygląd, jednak jego wnętrze zostało poszkliwione (szkliwo jest dopuszczone do kontaktu z żywnością). Dzięki temu naczynie jest szczelne, nie nasiąka wodą i zapachami, a co za tym idzie, ma wiele praktycznych zastosowań.

Może np. służyć jako bardzo męski kubek do kawy dla prawdziwych wojowników i wojowniczek, czy oryginalny wazon.

Zobacz wszystkie prace Barbary i Wiesława Zawistowskich

Dla kogo? Idealny prezent dla tych którzy nie lubią podporządkowywać się zasadom, za to cenią picie szlachetnych trunków z wyjątkowych naczyń. Świetnie pasuje m.in. do rustykalnych wnętrz, w których można go wykorzystać np. jako wazon na kwiaty. 

O autorach

Wymiary: 10 cm x 12,5 cm

Uwaga: Nie należy myć naczynia w zmywarce, bo intensywne działanie detergentów może spowodować zniszczenie patyny.

Opis

Pojemność
500 ml
Wysokość
10,5 cm
Szerokość
12,5 cm
Tworzywo
Ceramika

Może Ci się także spodobać

Kubek Baranek z Neolitu –...

Cena 95,00 zł

Barania głowa na neolitycznych naczyniach symbolizowała męską witalność i płodność. Ceramiczny kubek z takim motywem to oryginalny prezent dla męża, chłopaka, dla każdego prawdziwego mężczyzny.

Puchar kastetowy - ceramika...

Cena 140,00 zł

Idealny prezent dla mężczyzn ceniących oryginalność, wygodę i dobre trunki. Wieki temu podobne naczynie służyło pewnie Prusowi czy Jaćwingowi do picia trunków. Uchwyt kastetowy na dwa palce sprawia, że puchar trzyma się w dłoni wygodnie i stabilnie. 

Kilka słów o wszystkim

Pakowanie prezentów na życzenie klienta. Fot. Lidia Dzwolak
strefa-marzen.jpg
Znane i zapomniane zwyczaje ślubne. Konik weselny biały, zwany też warmińskim lub mazurskim.
Niemowlę w misce. Najlepsze pomysły na prezenty na chrzest znajdziesz wszuwarach.pl. Fot. Lidia Dzwolak