@wszuwarach
Wilczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna
  • Wilczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna
  • Wilczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna 1
  • Wilczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna 2

Wilczy kubek wikingów - ceramika archeologiczna

Unikalny kubek z wizerunkiem Fenrira na uchwycie - wilk w mitologii skandynawskiej symbolizuje chaos i łamanie przyjętych reguł. Oryginalny prezent dla buntownika. Pojedyncze egzemplarze, rękodzieło artystyczne, naturalne materiały

100,00 zł
Brutto
Ilość

Niezwykły uchwyt tego naczynia zdobi rzeźba wilczej głowy. Motyw z drewnianej figurki odnalezionej na wyspie Wolin stał się przyczynkiem do stworzenia oryginalnego naczynia ceramicznego inspirowanego kulturą wikińską. Wilk w tradycji nordyckiej uosabiał siły ciemności, był odpowiednikiem chrześcijańskiego diabła. Chodzi tu przede wszystkim o Fenrira, syna Lokiego i olbrzymki Angerbody, który był tak silny i dziki, że bogowie musieli go uwięzić. Według podań bestia zdoła uwolnić się przed końcem świata i pożre Słońce oraz Odyna, ostatecznie zostanie jednak pokonana. Wilk symbolizuje nie tylko zło, ale przede wszystkim chaos i łamanie przyjętych reguł.

Kultura wikińska jest związana z ziemiami obecnego województwa warmińsko-mazurskiego. Tereny położone nad Zalewem Wiślanym, były miejscem osadnictwa dla żeglarzy z północy. Najbardziej znane jest Truso, wikiński port, znaczące centrum handlu i rzemiosła wczesnośredniowiecznej Europy, który znajdował się kilka kilometrów od obecnego Elbląga. O tym, że Truso istniało, wiadomo było z podróżnej relacji żeglarza Wulfstana z końca IX wieku. Jednak przez stulecia nikt nie wiedział, gdzie znajdowało się miasto. Na nowo odkrył je latach 80-tych XX w. dr Marek Jagodziński.

Wizerunek wilka na kubku, to dzieło pana Wiesława Zawistowskiego, który dba o dokładne oddanie szczegółów i perfekcyjne wykonanie zdobień. Naczynie ma ciemnobrązowy, lekko cieniowany kolor, co jest efektem kilkukrotnego barwienia i patynowania oraz wypalania w coraz niższej temperaturze. Chropowata i ziarnista powierzchnia z zewnątrz nadaje naczyniu starodawny wygląd, jednak jego wnętrze zostało poszkliwione (szkliwo jest dopuszczone do kontaktu z żywnością). Dzięki temu naczynie jest szczelne, nie nasiąka wodą i zapachami, a co za tym idzie, ma wiele praktycznych zastosowań. Może np. służyć jako bardzo męski kubek do kawy dla prawdziwych wojowników, czy oryginalny wazon.

Dla kogo? Idealny prezent dla tych którzy nie lubią podporządkowywać się zasadom, za to cenią picie szlachetnych trunków z wyjątkowych naczyń. Świetnie pasuje m.in. do rustykalnych wnętrz, w których można go wykorzystać np. jako wazon na kwiaty. 

O autorach

Wymiary: 10 cm x 12,5 cm

Uwaga: Nie należy myć naczynia w zmywarce, bo intensywne działanie detergentów może spowodować zniszczenie patyny.

Opis

Wysokość - cm
10,5
Szerokość - cm
12,5
Tworzywo
Ceramika

Może Ci się także spodobać

Kubek Baranek z Neolitu –...

Cena 95,00 zł

Barania głowa na neolitycznych naczyniach symbolizowała męską witalność i płodność. Ceramiczny kubek z takim motywem to oryginalny prezent dla męża, chłopaka, dla każdego prawdziwego mężczyzny.

Puchar kastetowy - ceramika...

Cena 120,00 zł

Idealny prezent dla mężczyzn ceniących oryginalność, wygodę i dobre trunki. Wieki temu podobne naczynie służyło pewnie Prusowi czy Jaćwingowi do picia trunków. Uchwyt kastetowy na dwa palce sprawia, że puchar trzyma się w dłoni wygodnie i stabilnie. 

Kilka słów o wszystkim

Pakowanie prezentów na życzenie klienta. Fot. Lidia Dzwolak
strefa-marzen.jpg
Znane i zapomniane zwyczaje ślubne. Konik weselny biały, zwany też warmińskim lub mazurskim.
Niemowlę w misce. Najlepsze pomysły na prezenty na chrzest znajdziesz wszuwarach.pl. Fot. Lidia Dzwolak