Z Warmii i Mazur na Facebooka

Ciekawostki | 2018-07-17

Z Warmii i Mazur na Facebooka

Jest parę rzeczy na Facebooku, za które można go naprawdę polubić. Czasami trzeba się mocno naszukać, żeby je znaleźć, a czasami trafiasz przypadkiem na super komplet fajnych profili. Tak jak teraz - zebrałam dla was piękną kolekcję fanpage związanych z Warmią i Mazurami, do których warto zaglądać. 

Jaki był klucz wyboru? Bardzo subiektywny - nie są to profile najbardziej popularne, za to prowadzone z pasją przez fajnych ludzi. Takich, których w realu spotyka się z przyjemnością, (tak sobie przynajmniej ich wyobrażam, bo oczywiście nie wszystkich znam osobiście). Wszystkie łączy to, że w jakiś sposób związane są z Warmią czy Mazurami, choćby właśnie przez osobę autora. 

Oczywiście wśród wymienianych fanpagów nie ma W Szuwarach - ale też serdecznie się wam polecamy i zapraszamy na naszą facebookową odsłonę. 

Dobra, dość tych wstępów, bo temat obszerny - zaglądajcie, lajkujcie, dajcie znać kogo brakuje 

O historii, legendach, wierzeniach

Mazury według Jerzego - archeologia, historia, etnografia 

Mój osobisty faworyt. To prawdziwa skarbnica wiedzy o przeszłości Mazur (chociaż i na Warmię autor od czasu do czasu zagląda) podanej z humorem i w przystępnej formie. Sporo jest tu też bieżących informacji o tym co dzieje się w regionie, a mogłoby zainteresować miłośnika historii.

Mazury według Jerzego - lista najlepszych fanpage związanych z Warmią i Mazurami - wszuwarach.pl

Nieodkryte Mazury oraz otwarta grupa Wycieczki po WARMII i innych ziemiach Prusów i Krzyżaków 

Warto zaglądać szczególnie na grupę - jest dużo bardziej aktywna niż fanpage. Sporo na niej dyskusji (czasami bardzo burzliwych), aktualności, zdjęć z wycieczek i archiwaliów.

Nieodkryte Mazury

Powiat szczycieński i okolice - historia, zabytki i archiwalia 

Mój ulubiony lokalny fanpage historyczny - bardzo dużo ciekawostek, niepublikowanych wcześniej fotografii i innych smaczków z okolic Szczytna. Jeśli ktoś ma ochotę na więcej czarno-białych zdjęć, to niemal każda większa mazurska czy warmińska miejscowość posiada profil prowadzony przez pasjonata. 

Powiat szczycieński i okolice - lista najlepszych fanpage związanych z Warmią i Mazurami - wszuwarach.pl

Leśne zwierzątka duże i małe

Magiczna Warmia

Bajkowe zdjęcia zwierząt żyjących w warmińsko-mazurskich lasach. Z reguły opatrzone krótkim, acz trafnym i zabawnym komentarzem. Najlepszy poprawiacz nastroju.

Marcin Warmiński - fanpage - wszuwarach.pl

Krzysiek Leśny Mikunda 

Fotograficzne zajawki na Facebooku, a szersze leśne opowieści na blogu: https://krzysiekmikunda.blogspot.com/

Krzysiek Leśny

Najpiękniejsze miejsca na Warmii i Mazurach

mapawamii.pl

Ciekawe, piękne miejsca na Warmii, także te trudno dostępne i zapomniane, w obiektywie amatorów i profesjonalistów. To facebookowy profil strony internetowej (http://mapawarmii.pl/), na której każdy może zamieścić zdjęcie zabytku czy pejzażu i podać jego współrzędne geograficzne.

mapawarmii.pl

Wydawnictwo QMK 

Na profilu wydawnictwa Wojciecha Kujawskiego bardzo ciekawy cykl “Strzały z trasy”. Wydawca, pasjonat historii regionu i kolekcjoner starych pocztówek, fotografuje miejsca napotkane podczas swoich częstych podróży po drogach i bezdrożach Warmii i Mazur. Zdjęcia opatrzone są aktualnym komentarzem, ciekawostką historyczną, albo dodatkowo zilustrowane starą widokówką.

Wydawnictwo QMK

Inne spojrzenie

Minimal Olsztyn 

Otwarta grupa na facebooku dla miłośników uważności. Publikowane na niej zdjęcia profesjonalistów i amatorów zaskakują dowcipem, koją oczy prostotą. Warto się rozglądać i przyjrzeć bliżej szczegółom. Tematyka uniwersalna, chociaż miejsce akcji to głównie Warmia i Mazury.

Minimal Olsztyn

Olsztyn nie Miami

A tu trochę inne spojrzenie na stolicę województwa - z miłością, ale i dystansem. Media społecznościowe śmieją się z mediów, internetów i innych życiowych wypadków. Czasami trafiają się naprawdę zabawne wstawki.

Olsztyn nie Miami - lista najlepszych fanpage związanych z Warmią i Mazurami - wszuwarach.pl

Olsztyn - wiadomo, stolica województwa

Fotospacer Olsztyn

Zdjęcia Olsztyna stare, nowe i najnowsze, czyli miasto w szczególe i ogóle. Plus trochę informacji o aktualnych wydarzeniach i fotki z lotu ptaka (także miejsc, do których piechur nie ma wstępu np. prowadzonych właśnie inwestycji) - porządnie zrobione i cieszące oko.

Fotospacer Olsztyn- lista najlepszych fanpage związanych z Warmią i Mazurami - wszuwarach.pl

Dawno temu w Olsztynie 

Obecnie profil trochę przysnął, ale i tak znajdziecie tu masę ciekawych archiwaliów głównie z powojennej historii miasta. Może znacie bardziej aktywny historyczno-archiwalny fanpage o Olsztynie?  

Dawno temu w Olsztynie

O mamusiach i dzieciakach

Matka jest tylko jedna 

Jak zamieszkać na mazurskim zadupiu, wychowywać dzieci i mieć się dobrze - fajnie się czyta co słychać u Asi. Normalna dziewczyna z pozytywnym podejściem do życia. Bardzo polecam, także jej zamkniętą grupę na facebooku “Wiejskie matki” 

Matka jest tylko jedna - lista najlepszych fanpage związanych z Warmią i Mazurami - wszuwarach.pl

Oh, krab i Toja

Czyli Lidka Dzwolak, szuwarowa fotografka i jej facebookowa odsłona. Trochę mniej ma teraz czasu na internetowe posty, ale warto przejrzeć nawet to co archiwalne. Piękne, pełne wyczucia zdjęcia dzieci i kobiet. Ma dziewczyna dar, bez dwóch zdań.

Oh, krab - lista najlepszych fanpage związanych z Warmią i Mazurami - wszuwarach.pl

Król Theo

Obrazkowa opowieść o przygodach chłopca z warmińskiego siedliska. Klimatyczne zdjęcia, a atmosfera jak z książek Astrid Lindgren. Do pooglądania.

Król Theo - lista najlepszych fanpage związanych z Warmią i Mazurami - wszuwarach.pl

Smak Warmii i Mazur

Tygiel Warmiński 

Ta dziewczyna wie co z czym się je i chętnie dzieli się swoją wiedzą. Potrafi ugotować obiad z chwastów - kto wie, czy i tobie nie przyda się kiedyś taka umiejętność. Lepiej zawczasu zdobyć przepisy.

Tygiel Warmiński

Kisz Me Now

Tu z kolei chłopak, który ukisi wszystko. Nawet arbuza, nawet kiełki rzodkiewki. Czy to smaczne? Nie wiem. Można zapytać.

Kisz Me Now

O burzach, szkwałach i przyrodzie

Mazurscy Łowcy Burz 

Szalenie ekscytujący profil, zwłaszcza jeśli trafi się akurat na porządną burzową pogodę. Dużo aktywnych obserwatorów, naturalne zdjęcia i relacje na żywo, do tego konkretna prognoza pogody. Przydatne nie tylko dla żeglarzy

Mazurscy Łowcy Burz

Pogoda Info - Szczytno, Olsztyn

Trochę bardziej lokalnie o pogodzie, nie tylko tej burzowej. Dużo wrzucanych na bieżąco informacji.

Pogoda Info - Szczytno, Olsztyn

Olsztyński Kalendarz Przyrody 

Co, gdzie, kiedy kwitnie, puszcza pędy, rozmnaża się i owocuje - ciekawe obserwacje miejskiej przyrody ze zdjęciami. Mam nadzieję, że profil będzie uzupełniany na bieżąco, bo zapowiada się ciekawie.

Olsztyński Kalendarz Przyrody

Słówko na dziś

Mazurskie słówko na dziś 

Powolutku, każdego dnia jedno, ale w końcu może uda się sklecić zdanie. Chociaż dziś mazurskiej gwary prawie nikt nie używa, miło byłoby przypomnieć i wprowadzić chociaż kilka słów znów obiegu. Na fanpage link do słownika podstawowych słów (takich , które przydadzą się np. podczas codziennych zakupów spożywczych)Mazurskie słówko na dziś

Gwara warmińska

Fanpage popularyzujący używanie gwary warmińskiej na co dzień. Można na nim poznać warmińskie słówka i przeczytać opowiadania o współczesnych sprawach autorstwa uczestników kursu gwary warmińskiej.

Gwara Warmińska

Ludzie, których warto podglądać

Ada Romanowska

Olsztyńska dziennikarka przygląda się światu. Czasami z zachwytem, czasami krytycznie, ale zawsze z dystansem i uwagą. Dużo fajnych filmików i zdjęć. Lubimy i polecamy.

Ada Romanowska

Rafal Nowosielski - Fotografia Krajobrazowa

Piękne zdjęcia to nie wszystko - u Rafała Nowosielskiego są jeszcze ciekawe historie. Bezcenne dla tych, którzy chcą poznać pracę fotografa od kuchni.

Rafał Nowosielski

Kameralna

Dorota Zlepa z Olsztyna pisze o modzie i uważnym życiu w rytmie slow. Czytujemy i zaglądamy regularnie, także na grupę facebookową Kameralnej. 

Stanisław Czachorowski

Naukowiec, obserwator codzienności, społecznik, miłośnik regionu i przyrody. Bardzo rozsądny człowiek, a mądrego zawsze warto poczytać. Stanisław Czachorowski

Znasz fajny fanpage związany z Warmią i Mazurami - podaj jego adres w komentarzu. To internet, zawsze można coś dodać.

Autor: Magda z Szuwarów

Dodaj komentarz

 (z http://)

5 komentarzy

Łukasz Knop


2018-10-25 15:02:59

Dziękuję Adamie za polecenie mojej strony na fb :) Małe sprostowanie do adresu na fb : mój fanpage Lukasz Knop - Okiem Obiektywu można znaleźć na fb wpisując @okiemobiektywu.lk Pozdrawiam serdecznie, Łukasz www.lukaszknopfoto.blogspot.com

Kamila


2018-08-30 11:19:24

Miłośnicy Plusk https://www.facebook.com/milosnicyplusk/, bardzo fajna lokalna strona, ze zdjęciami fanów i historią okolic w opowieściach dawnych mieszkańców. Pozdrawiam

Adam


2018-07-24 08:31:51

Łukasz Knop - Okiem Obiektywu (fb: @lukaszknop.lk)

Magda z Szuwarów


2018-07-19 10:52:42

A dziękuję, dziękuję - zajrzymy oczywiście :-)

Wojtek Fraglesi


2018-07-19 09:28:50

Zapraszam do nas na nasze warmińskie profile: https://web.facebook.com/gorowskieopowiesci/ https://web.facebook.com/GaleryjkaPodRatuszem/ https://web.facebook.com/dompodbocianem/ pozdrawiam :-)

Poczytaj w Szuwarach