Szukaj na blogu

Szukaj

Bez kiczu na Komunię

Ciekawostki , Opowieści , Porady | 2019-04-24

Bez kiczu na Komunię

Co podarować dziecku z okazji I Komunii? Mamy dla was kilka pomysłów na oryginalny, niekiczowaty oraz ponadczasowy prezent komunijny od chrzestnych, rodziców i dziadków.

Prezenty na Komunię 2019 różnią się od tych, które dostawały dzieci kiedyś. Niezmiennie są one jednak okazałe i wyjątkowe. Szczególnie chrzestni muszą zmierzyć się z dylematem - jaki prezent kupić dla chrześniaka czy chrześnicy? Jaki oryginalny prezent na Komunię wybrać dla chłopaka, a jaki dla dziewczynki? Czy święty obrazek, ikonę, a może smartfona lub laptopa? Albo po prostu dać kopertę z pieniędzmi, niech dzieciak sam wybierze na jaki cel zbiera?

Pamiętacie swoją Pierwszą Komunię? Chyba dla każdego było to ogromne wydarzenie z wielu powodów - nie tylko religijnych. Przede wszystkim jest krokiem w dorosłość. Milowym, niczym słowiańskie postrzyżyny. Dziecko staje się bohaterem dnia. To wokół niego wszystko się kręci. Piękne ubranie, uroczystość w kościele, dom pełen gości, przyjęcie z tortem udekorowanym opłatkiem i… no wiadomo… prezenty.

Gdy wspominam Komunie moich kuzynów i kuzynek, przed oczami stają mi obrazy z innej epoki. Dziewczynki w białych sukienkach i z włosami ułożonymi w korkociągi. Skrzynki butelek oranżady, którą tego dnia można było pić do woli, aż bąbelki nosem szły. Lody przynoszone w termosie z lodziarni podawane do popołudniowej kawy (albo w innej wersji - uroczyste wyjście do lodziarni, w której każdy mógł wybrać dużego z maszyny, albo dwie gałki w różnych smakach).

Zobacz pomysły na komunijne prezenty z Szuwarów

Jeszcze jeden zupełnie absurdalny obraz ciśnie mi się na oczy - dziewczynki w długich sukienkach i chłopcy w garniturkach, którzy kręcą kółka po podwórku na zbyt dużych, dorosłych już, rowerach. Bo rower, to chyba najbardziej charakterystyczny i niezmienny prezent komunijny. Wiem coś o tym, bo sama dużą część otrzymanych na Komunię pieniędzy przeznaczyłam na zakup wymarzonego roweru. Resztę wydałam na różowy zestaw - zegarek elektronik, kalkulator i długopis. Ależ to był wtedy szyk i krzyk mody!

Po moich prezentach zostały tylko wspomnienia (chociaż rower obsłużył oprócz mnie jeszcze kilkoro młodszych dzieci). Wtedy bardzo mnie cieszyły, ale teraz myślę, że brakowało im waloru ponadczasowości. Zużyły się bez śladu…

Patrząc z perspektywy, ten walor ponadczasowości wydaje mi się kluczem jeśli chodzi o prezenty komunijne. Chociaż radość, która wiązała się z korzystaniem z roweru i szpanowaniem różowym elektronikiem, były oczywiście też ogromnie ważne (tak, to były czasy w których używało się słowa “szpan”). Zaczęłam szukać odpowiedzi na pytanie, jaki prezent na Komunię będzie idealny w 2019 roku. Rozesłałam nawet wici po facebookowych grupach, by mój ogląd na sprawę był szerszy. I tak powstała lista najlepszych prezentów komunijnych dla chłopaka i dziewczyny. Takich oryginalnych, niekiczowatych, z fasonem, pamiątkowych, ale które też cieszą od razu.

Skarbonka - konik na biegunach inspirowany konikiem warmińskim vel weselnym. Oryginalny sposób na podarowanie pieniędzy.

Skarbonka ceramiczna - konik warmiński przynoszący szczęście - Kaflarnia Warmińska

Jaki prezent na Komunię - 5 pomysłów na podarunki bez kiczu

1. Jak pięknie podarować pieniądze na Komunię 

Narzekam na to że moje prezenty nie były ponadczasowe, a w pierwszym punkcie poradnika piszę, żeby dać na Komunię pieniądze. Czyż to nie hipokryzja? Otóż nie, moi drodzy. To pragmatyzm.

Dzięki zrzutce gości uczestniczących w komunijnym przyjęciu uda się spełnić (i nie zbankrutować) marzenie dziecka, o którego realizację w innym wypadku byłoby trudno. Choćby kosztowny wyjazd na obóz, wypasiony rower, pierwszy komputer czy aparat fotograficzny… Zgadzam się w tej kwestii z Karoliną, jedną z dziewczyn, która zabrała głos w jednej z facebookowych dyskusji - takie przedmioty zepsują się i nikt ich wiecznie trzymać nie będzie, ale zwykle po długim i intensywnym używaniu. 

Poczytaj o koniku, który szczęście przynosi

Szkopuł w tym, jak dać pieniądze na Komunię, by zostało po nich coś na pamiątkę. Można je np. wręczyć w pięknej, ręcznie robionej skarbonce. Chociażby w takim koniku warmińskim vel mazurskim, który od wieków jest symbolem pomyślności i dobrych życzeń. Robi go rodzinna manufaktura spod Olsztyna - Kaflarnia Warmińska. Konik warmiński może być niebieski, różowy czy zielony - w ulubionym kolorze chłopca i dziewczynki. Prawda, że idealny do podarowania pieniędzy dyskretnie, elegancko, bez kiczu? No i zostaje piękna pamiątka.

2. Świnki, sztabki, numizmaty 

Monety złote i kolekcjonerskie czy mini sztabka złota, to też ciekawa alternatywa dla zwykłej gotówki jako prezent komunijny. Ich wartości nie przekreśli inflacja, ani upływający czas. Trudniej je wydać niż gotówkę, ale za to stanowią rodzaj rezerwy na czarną godzinę, a może nawet polisy na ciężkie czasy. 

Carska świnka, czyli słynna 5-rublówka ze złota, chociaż w obiegu znajduje się ponad 100 lat, nadal jest w cenie. Ciekawą propozycją na pamiątkowy prezent może być także kolekcjonerska moneta - złota lub srebrna - wybita w niewielkim nakładzie w roku Komunii (tu możesz zapoznać się z planami emisyjnymi Narodowego Banku Polskiego na 2019 rok). Ceny ich są bardzo zróżnicowane - od 120 zł do nawet 23 tys. zł. 

Oryginalnym pomysłem jest też zakup malutkiej sztabki złota, może nawet z wygrawerowaną datą Komunii Świętej.

Oczywiście nie muszę chyba dodawać, że takie cenne precjoza wymagają odpowiedniej oprawy. Np. artystycznej skarbonki, robionej ręcznie w Kaflarni Warmińskiej, o której pisałam wyżej.

Ikona ceramiczna Święta Rodzina - religijny prezent na Komunię dla chłopca. Przeczytaj o komunijnych  prezentach bez kiczu.

Ikona ceramiczna "Święta Rodzina" autorstwa Beaty Kmieć

3. Ikona na Komunię

Przyjęcie po raz pierwszy Komunii Świętej jest przede wszystkim wydarzeniem religijnym, co zdecydowanie warto mieć na uwadze wybierając prezent. Może więc ikona? 

Przyznam, że nie jestem zwolenniczką srebrnych ikon, które wydają mi się kiczowate jak złote zęby - rzadko ktokolwiek wiesza je na ścianie, a i ich wartość artystyczna jest, delikatnie mówiąc, niewielka (oczywiście nie wszystkich, ale niestety dotyczy to większości). 

Za to ikony pisane specjalnie w intencji chrześniaka, z wizerunkiem jego patrona, to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych prezentów jakim można obdarować dziecko.

Obejrzyj wszystkie prace Beaty Kmieć w Szuwarach

Bardzo cenię też ceramiczne ikony z pracowni Beaty Kmieć. Są nie tylko oryginalne, ale też przepełnione ciepłem i miłością. Beata, artystka i osoba bardzo wierząca, potrafi jak nikt przenieść duchowość postaci na ceramikę. To trudne tworzywo, ale odpłaca się niesamowitymi możliwościami. Specyfika techniki sprawia, że jej ikony ceramiczne nie są kopiami oryginalnych obrazów, ale ich bardzo osobistą i autorską interpretacją. Przedstawione na nich zostały wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej, Świętej Rodziny, Anioła Stróża i Archaniołów. 

Ikony ceramiczne są tak kolorowe, że doskonale pasują do dziecięcego pokoju. Ale że daleko im jednak do infantylizmu i jarmarcznej nabożności, także w dorosłym salonie wyglądać będą doskonale. Szczerze mówiąc, to jedyny prezent komunijny, którego jestem na 100 proc. pewna, mimo, że bardzo wnikliwie zbadałam temat.

Kolczyki na komunię -  jaskółki. Słowiański motyw na kolczykach.  Poczytaj o prezentach na komunię bez kiczu.

Kolczyki z brązu - jaskółki - pracownia Zahario

4. Kolczyki dla dziewczynki, żołnierzyki dla chłopca

Przedmiotem od wieków podkreślającym wyjątkowość chwili i upamiętniającym ważne wydarzenia była biżuteria. No tak jest, po prostu. Co prawda minęły już czasy komunijnych medalików, jednak gustowne kolczyki dla dziewczynki na komunię to nadal bardzo dobry pomysł (oczywiście jeśli ma przekłute uszy - sprawdzić). Chociaż i w tym wypadku trzeba trochę się zastanowić jakie kolczyki na komunię wybrać.

Po pierwsze, dobrze jeśli kolczyki nie będą zbyt dziecinne - w końcu ma to być pamiątka na lata. Bezpieczny motyw to np. małe serduszka, kuleczki, kamienie, czy - nawiązując do okazji - anielskie skrzydełka.  Powinny być też jednocześnie skromne i wyjątkowe. Najlepiej wybrać sztyfty, bo noszenie wiszącej biżuterii przez dziewczynki jest niezbyt praktyczne.

Często kupując kolczyki na komunię wybieramy złoto, ale moim zdaniem wartościowy kruszec to nie najlepszy pomysł dla dziecka. Zwykle takie cenne ozdoby czekają w szufladzie aż dziecko dorośnie, wychodząc po drodze z mody. Lepiej zdecydować się na coś oryginalnego, pamiątkowego, ale niekoniecznie bardzo kosztownego. Coś co spodoba się prawie nastoletniej dziewczynie i co będzie mogła od razu założyć. Z szuwarowego asortymentu polecamy biżuterię z brązu pochodzącą z olsztyńskiej pracowni Zahario - zestaw kocich albo psich łapek, jaskółki, albo właśnie serduszka czy skrzydełka.

Dla chłopca też można pomyśleć o jakiejś błyskotce, ale biżuterię można zamienić na srebrzyste żołnierzyki wykonane ręcznie z ołowiu. Będzie to z pewnością nietuzinkowa ozdoba, pasująca także do pokoju nastolatka. W szuwarowym sklepie dostępne będą wkrótce żołnierzyki z czasów Wojny Siedmioletniej, które można zostawić w metaliku, albo pomalować farbkami modelarskimi nadając mundurom cechy charakterystycznych dla armii pruskiej, rosyjskiej lub saskiej. Prawda, że fajne, pamiątkowe i zupełnie inne? Sama nazwa - ołowiane żołnierzyki brzmi baśniowo i porusza wyobraźnię.

Ołowiane żołnierzyki były kiedyś ulubioną zabawką chłopców. Na zdjęciu figurki żołnierzy z Wojny Siedmioletniej ręcznie odlane

Ołowiane żołnierzyki ręcznie odlewane - broń i umundurowanie z okresu Wojny Siedmioletniej - odlew Rafał Pliszka

5. Zegarek, klasyczny prezent komunijny

Punkt obowiązkowy komunijnej listy prezentów - zajmuje chyba miejsce jeszcze przed rowerem. Prawdziwy zegarek to symbol dorosłości, powagi, inteligencji, rozważności i prestiżu. Kiedyś koniecznie musiał być z dewizką (czyli na łańcuszku, noszony w kieszonce kamizelki), potem z tarczą, a za moich czasów hitem był elektronik w pastelowych kolorach dla dziewczynki i marki Montana z melodyjkami dla chłopca (a wiecie, że są wciąż dostępne na Allegro?). Teraz to pewnie będzie jakiś smartwatch - wypasiony i naszpikowany elektroniką.

W każdym razie zegarek zawsze będzie dobrym i ponadczasowym prezentem komunijnym. Wysokiej jakości, funkcjonalny, z ciekawym designem - warto poszukać czegoś porządnego i bardziej klasycznego niż gdżeciarskiego. Coś, co po wielu dekadach będzie nadal (albo znowu) szpanerskim dodatkiem męskiego stroju. Tak jak teraz elektronik Montana - ikona PRL-u i stylu vintage.

Do listy komunijnych pomysłów na prezenty dorzucam na koniec dobrą grę planszową - Dixit, Tajniaków czy Scrabble. Tyle moich propozycji. A ty jaki prezent uważasz, że najbardziej odpowiedni z tej okazji?

Autor: Magdalena Spiczak-Brzezińska

Dodaj komentarz

 (z http://)

1 komentarze

grawerowanie Rzeszów


2022-05-16 12:17:15

Pierwszy raz spotykam się z podarowaniem ikony na Pierwszą Komunię Świętą i przyznam, że to świetny pomysł. Dotychczas kupowałam zegarek z wygrawerowaną datą Komunii, którą wykonywałam na https://tablitek.pl/ i też uważam, że jest to klasyczny, ponadczasowy prezent, a grawer nadaje mu wyjątkowości. :)

Poczytaj w Szuwarach