Szukaj na blogu

Szukaj

Piotr Choromański

Twórcy | 2019-02-18

Piotr Choromański

Piotr Choromański na co dzień pracuje w firmie brata. Ale prawdziwej pasji oddaje się po godzinach, w wolnych chwilach, kiedy lepi z gliny piękne naczynia. To było jego dziecięcym marzeniem, ale udało się je zrealizować dopiero niedawno. Gdy był chłopcem, jego dziadek, też samorzutny artysta-literat, który prowadził teatr wiejski, wnosił do rodziny powiew sztuki. Piotr ma to po nim. Też chciał tworzyć. 

Wreszcie trafił do Pracowni Ceramicznej Ośrodka Rzemiosł Zapomnianych w Gadach i tam rozpoczęła się jego przygoda z gliną. Nie od razu wszystko się udawało, pierwsze próby wypału często lądowały w koszu. Ale upór i wsparcie grupy nie pozwoliły zrezygnować. 

Dziś Piotr tworzy oryginalną, jak sam o niej mówi, "męską ceramikę" - naturalistyczną, nieco surową, minimalistyczną. Widać w niej fascynację samym tworzywem, jego strukturą oraz odwołania do świata przyrody.

Sam pozyskuje glinę do swoich prac, miesza ją z gotowymi masami ceramicznymi oraz szamotem. Do zdobienia używa szkliw do ceramiki raku, które charakteryzują się bajecznymi  przebarwieniami. W pracach wykorzystuje i podkreśla ziarnistość materiału i jego naturalne piękno – dlatego często zostawia odkrytą, nieposzkliwioną powierzchnię gliny, żeby wydobyć jej barwę, uzyskaną w wyniku wypału.

Stworzone przez niego naczynia wydają się być zaskakująco blisko natury – kolory ziemi, kształty fascynująco nieidealne, zdobienia delikatne i harmonijne.

Piotr Choromański - zdjęcie ceramika z Dywit

Piotr Choromański

Dodaj komentarz

 (z http://)

Poczytaj w Szuwarach