Szukaj na blogu

Szukaj

Co to jest raku

Ciekawostki , Porady | 2019-04-29

Co to jest raku

Kto wymyślił raku

Raku to fascynująca technika - nigdy nie wiadomo, jaki da efekt końcowy. Dlatego jest idealna dla ludzi z fantazją, otwartych na niespodzianki. 

Technika raku wywodzi się z XVI-wiecznej Japonii. Twórcy japońscy odkryli, że jeśli wypaloną ceramikę szybko wyjmie się z pieca, to szkliwo popęka w dekoracyjny sposób. Im więcej było spękań, czyli krakli, tym bardziej rosła wartość naczynia.

Obejrzyj ceramiczne naczynia z szuwarowego sklepu

W latach 60 i 70-tych XX wieku raku zainteresowali artyści amerykańscy. Eksperymentowali, używali różnych szkliw, próbowali wypału w różnych temperaturach, wprowadzili dodatkowe procesy redukcji w trocinach i papierach po wyjęciu z pieca, by jeszcze bardziej podkręcić efekt raku. Teraz z ich doświadczeń korzystają następne pokolenia ceramików.

Misa ceramiczna wykonana techniką raku przez Piotra Choromańskiego. Widoczne charakterystyczne spękania szkliwa. Ceramika artystyczna ręcznie szkliwiona i wypalana raku.

Misa ceramiczna autorstwa Piotra Choromańskiego

Spękane szkliwo najcenniejsze

Naczynia wypalane techniką raku nazywane bywają “bless” czyli z angielska “błogosławione”. Bo żeby przetrwać trzy szoki - wypał w temperaturze ok. 1000 st. C, nagłe wyjęcie z pieca i dodatkową redukcję trocinach, a na koniec kąpiel w wodzie - potrzebne jest wręcz prawdziwe boskie błogosławieństwo. Końcowy efekt jest jednak niesamowity i zachwycający, więc warto ponieść ryzyko. 

Wypał raku może odbywać się w piecu opalanym gazem, trocinami, a nawet pod ogniskiem.

Tu znajdziesz dekoracje ceramiczne

Pielęgnacja ceramiki raku

Ten rodzaj ceramiki artystycznej jest bardzo trwały i zahartowany. Wiele szkliw raku dopuszczonych jest do kontaktu z żywnością, można więc na tego typu paterach, talerzach czy miskach podawać potrawy, czy przechowywać owoce.

Jednak, jak każda artystyczna praca, ceramika raku powinna być traktowana ze szczególną delikatnością i pietyzmem.  Ze względu na unikatowość i niepowtarzalność, oraz walor twórczy, trzeba chronić naczynie przed wszelkimi uszkodzeniami. Dlatego zdecydowanie zalecamy mycie ręczne, a nie w zmywarce.

Artystyczne raku na Warmii i Mazurach

Ceramicy z województwa warmińsko-mazurskiego chętnie sięgają po tą kapryśną, ale bardzo efektowną technikę. Naczynia tego typu powstają m.in. w pracowni Piotra Choromańskiego, Edyty MaślankiLetycji Pietraszewskiej czy Agnieszki Markowskiej.

Fragment misy ceramicznej wypalonej techniką raku. Widoczne charakterystyczne nierówności na szkliwie. Autor Piotr Choromański z Dywit.

Charakterystyczne szkliwienie raku 

Dodaj komentarz

 (z http://)

Poczytaj w Szuwarach