Szukaj na blogu

Szukaj

Pakowanie w duchu less waste

Porady , Twórcy | 2019-07-02

Pakowanie w duchu less waste

Jak pakujemy W Szuwarach? Ważne są dla nas dwie rzeczy - by zamówienia dotarły bezpiecznie i żeby wytworzyć jak najmniej śmieci. Bliska jest nam idea less waste, datego najchętniej sięgamy po materiały z drugiej ręki.

W Szuwarach kupisz przedmioty wykonane ręcznie przez twórców z Warmii i Mazur - unikatowe, piękne, które warto zachować na zawsze, a nie tylko na chwilę. Bliskie są nam idee less i zero waste, dlatego chcemy, by także opakowania nie były jednorazowe.

Chętnie korzystamy z materiałów z odzysku i przedłużamy żywot jednorazówkom. A że czasem jest trochę mniej ładnie? Naszym zdaniem i tak warto. Przede wszystkim kierujemy się rozsądkiem, bo kierując się modą na eko opakowania też może sporo naśmiecić. Staramy się wprowadzać jak najmniej nowych materiałów do obiegu, a używane stosujemy tak, by można je ponownie wykorzystać lub bez dodatkowego zachodu wrzucić w odpowiedni kontener recyklingowy.

Opakowanie z odzysku, oszczędzamy przyrodę - zwykłe przesyłki W Szuwarach pakujemy w kartony z odzysku w duchu zero i less waste

Kartonowy less waste

Kartony bierzemy z zaprzyjaźnionego sklepu budowlanego Jasam w Olsztynie, stąd też mamy papierowe tuby na wielkoformatowe zdjęcia. Czasami też trafiają się pudełka z innego źródła, bo nie gardzimy żadnym mocnym i porządnym opakowaniem. Wiemy, że dla naszych klientów ważne jest postępowanie w myśl zasad less waste - nie tylko nie kręcą nosem na cuda zapakowane w pudełka po gwoździach, wręcz jest to dla nich dodatkowy atut. Na tekturę przybijamy pieczątkę z napisem - “Opakowanie z odzysku, oszczędzamy przyrodę” - to taki nasz kaganek oświaty.

Wypełnienie to zwykle papier z niszczarki, którego tony produkują urzędy (niewysychające źródło). Bywa, że pozyskamy inny wypełniacz np. ostatnio otrzymaliśmy sporą ilość pociętej gąbki. Cóż nie jesteśmy wybredne - ważne, że przedmiot jest bezpieczny i nie wprowadzamy nowych śmieci do obiegu.

Pocięty papier kurzy, więc przedmioty potrzebujące dodatkowej ochrony owijamy w ręcznie uszyte worki z materiału. Nie są zbyt pięknie, ale praktyczne i mogą się jeszcze do czegoś przydać. Doceńcie fakt, że szyje je po nocach Magda z Szuwarów ;-) Tkanina oczywiście jest używana.

Przedmioty zabezpieczamy wielorazowymi woreczkami z materiału

Folia bąbelkowa z odzysku

Delikatne przedmioty owijamy m.in. w folię bąbelkową i strecz. Zwykle materiały te pochodzą z odzysku - przez ostatnie miesiące udało nam się ich zupełnie nie kupować.

Skąd je uzyskujemy? Od Ludzi z Szuwarów, czyli sympatyków naszego sklepu, którym bliskie są działania w duchu less i zero waste. Dzielą się z nami opakowaniami z przesyłek, które do nich przychodzą przy okazji zakupów internetowych. Też nie mogą pogodzić się z tym, że folia bąbelkowa, mimo że zachowuje  pełnię swoich właściwości chroniących, po jednym użyciu trafia do kontenera na plastik. Przecież jeszcze kilka razy mogłaby posłużyć do pakowania, zanim zainwestuje się energię w jej przetworzenie czy utylizację. 

Przeczytaj skąd wzięły się Szuwary

Próbowałyśmy namówić sklepy z bibelotami, żeby dzieliły się z Szuwarami folią bąbelkową, ale jak na razie bez powodzenia (przeczytaj co odpowiedział Jysk na propozycję współpracy). Na szczęście szuwarowa społeczność jest bardzo ofiarna i świadoma - dziękujemy i zapraszamy kolejne osoby z okolic Olsztyna, które chomikują opakowania, by się z nami podzieliły. Wystarczy napisać do nas na Facebooku lub wysłać mejla

Kartony z przesyłkami oklejamy rozsądną ilością taśmy klejącej - będziemy jej używać, aż zużyjemy posiadany zapas. Gdy to się stanie zastąpimy ją taśmą papierową. Taśmę łatwo odkleić od tektury, więc karton może zostać poddany recyklingowi.

Papier z długą historią

W każdej przesyłce znajdziecie liścik od nas. Zwróćcie uwagę na pożółkły papier w linie na którym jest wydrukowany. Pochodzi ze starych zeszytów do klasówek, jeszcze z lat 60 i 70-tych. Kajety odkryła Magda z Szuwarów w piwnicy pewnego starego nauczyciela, który przechowywał sprawdziany swoich uczniów przez niemal pół wieku. To znalezisko wydało nam się tak wzruszające i ważne, że postanowiłyśmy wykorzystać puste kartki. A te zapisane wypracowaniami podczytujemy w wolnych chwilach ;-)

Nie da się ukryć - uwielbiamy takie smaczki. Dla nas korzystanie z używek, to coś więcej niż nieprodukowanie śmieci. Gromadzimy dobrą energię od ich poprzednich właścicieli i wysyłamy ją dalej w świat. Tą od nauczyciela, który przechował zeszyty swoich uczniów, i tą od ludzi, którzy podarowali nam kartony i folię bąbelkową, zamiast je bezmyślnie wyrzucić. 

Listy od Szuwarów drukujemy na starym papierze, m.in. z zeszytów, które przez 50 lat przechowywał pewien nauczyciel z Olsztyna

Prezent na warmińskim sianku

Trochę inaczej ma się sprawa z prezentami, bowiem w Szuwarach możecie zamówić każdą rzecz już w ozdobnym opakowaniu. Prezenty pakujemy zwykle w tekturowe torby lub pudełka (tym razem nowe), do którego ozdobną taśmą papierową przyklejamy gnieciony biały papier. Dodatkową dekoracją jest barwna rafia, w przyszłości zastąpimy ją bardziej naturalnym materiałem. Czasami, gdy przedmiot ma zupełnie niewymiarowe gabaryty, musimy nieźle się nagłowić. Ale dotąd Adzie z Szuwarów zawsze udawało się znaleźć sposób, by prezent wyglądał jak z bajki.

Poczta prezentowa - pakujemy jak z bajki

Prezent zabezpieczony jest zwykle niebarwioną wełną drzewną. To naturalny materiał, który wygląda ładnie, a na dodatek pachnie lasem. Czasami eksperymentujemy też z sezonowymi materiałami z szuwarowych łąk i pól. Zdarzyło nam się robić wypełnienie ze świeżo skoszonej warmińskiej trawy - zapach obłędny. 

Eko, znaczy długie życie

Niektórych może rozczarować widok przesyłek z Szuwarów - bo jak eko i zero waste, to powinien być tylko szary papier i sznurek. My jednak wyznajemy zasadę, że nie ocenia się książki po okładce. Cuda są w środku, a opakowanie ma chronić i nie szkodzić środowisku.

Dlatego wolimy użyć ponownie rzeczy, które już raz były wykorzystane, niż bez potrzeby kupować nowe kartony, nowy papier pakowy, nową taśmę, które będą służyły tylko na czas transportu. Namawiamy też naszych klientów, by pomyśleli, czy przesłanych przez nas opakowań nie mogą wykorzystać ponownie. A dopiero jeśli nie znajdą dla nich zastosowania, wrzucili je do odpowiedniego kontenera do recyklingu.

W Szuwarach możesz zamówić już zapakowany prezent

Przesyłki zabezpieczamy naturalnymi materiałami - wełną drzewną i warmińskim siankiem.

Dodaj komentarz

 (z http://)

1 komentarzy

Izabela


2019-08-21 11:37:30

Fajne pomysły. Cieszę się, gdy widzę jak ktoś się troszczy o środowisko. Poza tym wszystko bardzo ładnie wygląda.

Poczytaj w Szuwarach