Szukaj na blogu

Szukaj

Natalia Tejs

Twórcy | 2018-05-08

Natalia Tejs

Ta dziewczyna ma ciekawy dar - dostrzega piękno w zwykłych rzeczach, a potem je transformuje, tak, że zaczynają dostrzegać je także inni. Tak było z deskami ze starej warmińskiej stodoły...

Natalia Tejs z wykształcenia jest plastyczką - ukończyła z wyróżnieniem Liceum Plastyczne w Olsztynie na profilu ceramicznym, a następnie studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, otrzymując wyróżnienie zarówno za część teoretyczną, jak i artystyczną. Wraz z mężem mieszka na warmińskiej wsi w stuletnim siedlisku.

Inspiracje czerpie z otaczającego krajobrazu warmińskiego – architektury i przyrody. Na zwykłe rzeczy patrzy w niekonwencjonalny sposób, dostrzega ich potencjał i wykorzystuje w swojej pracy.

Tak było ze starą zniszczoną stodołą nadającą się już tylko do rozbiórki, a znajdującą się w siedlisku Natalii. Pochodzące z niej deski stały się bazą do tworzenia klimatycznych fotografii-obrazów przedstawiających fragmenty starej Warmii. 

Ganek, drzwi, drzewa, jezioro… wszystkie te rzeczy przeniesione na popękaną strukturę starej deski, smaganej przez sto lat przez wiatr i deszcz, zyskują niesamowity wyraz. “W pracach tych ważny jest zarówno materiał, na którym są wykonane – deski o pięknej fakturze, którą wyrzeźbił czas, pochodzące z autentycznej warmińskiej stodoły, jak i tematyka” – podkreśla Natalia. Krajobrazy są pełne nostalgii i refleksji nad przemijaniem. - “Żal mi każdych starych drzwi i każdego na nich zadrapania, żal mi ruin domów, na których miejscu stają nowe domy z plastiku, żal mi przemijającego piękna warmińskiej wsi, które znika w zastraszającym tempie. A ja jestem tego znikania świadkiem i nic nie mogę poradzić na to, że wieś się zmienia, a ta wieś, którą chciałabym widzieć, odchodzi w niepamięć” – opowiada artystka.

Dodaj komentarz

 (z http://)

Poczytaj w Szuwarach