Szukaj na blogu

Szukaj

Monika Paśnik-Petryczenko

Twórcy | 2018-05-08

Monika Paśnik-Petryczenko

Frywolitkowa biżuteria wygląda lekko i delikatne, ale kto ją lepiej pozna, wie też że jest pancerna i nigdy nie wybacza. Na Warmii mieszka dziewczyna, która zna ją jak mało kto...

Monika Paśnik-Petryczenko pochodzi z Krakowa i z wykształcenia jest teatrologiem (ukończyła Uniwersytet Jagielloński). Na Warmię po raz pierwszy przyjechała w 1992 do Teatru Węgajty, z którym do dzisiaj współpracuje (jest aktorką i śpiewaczką Scholi Węgajty). 

Tak jej się tu spodobało, że w 1997 kupiła z mężem kawałek zaoranego pola w Nowym Kawkowie, na który przenieśli drewniany dom spod Jordanowa. Teraz ten „zaorany kawałek pola” niepokojąco przypomina raj na ziemi.

Wielką miłością Moniki stała się koronka frywolitkowa, technika ta zwana jest też czułenkową. W uproszczeniu można powiedzieć, że polega ona na wiązaniu supełków. Dlatego mówi się, że frywolitka nie wybacza błędów - koronki nie można spruć, w przypadku błędu pracę trzeba zaczynać od nowa. 

Monika Paśnik-Petryczenko w tworzeniu frywolitkowej biżuterii doszła do prawdziwego mistrzostwa. Wykonane przez nią kolczyki, bransoletki i naszyjniki to dzieła sztuk.

Warto się im przyjrzeć bardzo uważnie, bo z bliska precyzja ich wykonania budzi jeszcze większy zachwyt. Filigranowym i zwiewnym dziełom autorka nadaje nazwy zwykle związane tańcem. Stąd wśród kolczyków są  „Piruety”, „Baletki” oraz „Pavany”, „Volty” i „Moreski”. Inspiracją do tworzenia nowych wzorów bywa też architektura („Rozeta” i „Maswerk”). 

Biżuteria frywolitkowa dobrze się nosi, ponieważ jest lekka i ciepła w dotyku. Dzięki precyzyjnie dopracowanym projektom wzorów, starannemu wykończeniu oraz udoskonaleniom wynikającym z wieloletniej praktyki, biżuteria Moniki Paśnik-Petryczenko jest efektowna i zachowuje kształt bez konieczności dodatkowego usztywniania. Właściwie używana jest prawie niezniszczalna, można ją nawet prać - stąd niektórzy nazywają ją pancerną koronką.

Prace Moniki Paśnik-Petrycenko posiadają znak jakości "Poland/Handmade" w kategorii „Frywolitka”.

Dodaj komentarz

 (z http://)

Poczytaj w Szuwarach