Szukaj na blogu

Szukaj

Michał Kupisz

Twórcy | 2018-11-28

Michał Kupisz

Nie fotografuje przyrody, architektury czy ludzi, tylko atmosferę miejsc i nastrój postaci. Pochyla się nad szczegółem, by opowiedzieć historię dzielnicy. Utrwala wspomnienia i emocje.

Michał Kupisz absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki na UWM w Olsztynie, dyplom w 2006 r. Absolwent Warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji, dyplom w 2014 r. obroniony z wyróżnieniem pracą "Lawendowy wiatr" - dokument o warmińskiej plantacji lawendy. Zamiłowanie do sztuki stara się wyrażać poprzez film i fotografię, skupiając swoje zainteresowania i twórcze poszukiwania na jednostce ludzkiej, oraz jej koegzystencji z przestrzenią w której żyje, porusza się, tworzy, zajmuje i organizuje.

Michał Kupisz

Michał Kupisz

W Szuwarach możecie obejrzeć fotografie, które powstały w ramach cyklu "Podwórkowe zakamarki" oraz "Włochy".

W tym pierwszym projekcie Michał Kupisz portretuje głównie swoją ukochaną dzielnicę - olsztyńskie Zatorze. Nie gardzi jednak architektonicznym detalem spotkanym na gościnnych występach - chociażby klimatyczną klatką schodową z Lublina. Dużo tu kolorów, różnorodnych faktur, smutku, nostalgii za przemijającym światem, ale też radości z tego, że dane mu jest żyć w tak ciekawym miejscu.

Włoski cykl fotograficzny powstał w 2005. Odwiedzając najbardziej znane turystyczne zakątki Michał Kupisz pokazuje Italię jak z czarno-białych filmów. Codzienność podnosi do rangi sztuki, staje się świadkiem fabularnych historii, dramatów i happy endów, jakich nie brakuje w zwyczajnym życiu. Zresztą na bazie włoskich zdjęć stworzył nawet przykładowy scenariusz filmowy. Można było go oglądać na wystawie "Sześcian" jesienią 2018 roku w olsztyńskiej Galerii BWA.

Obejrzyj wszystkie zdjęcia Michała Kupisza   

Poza artystycznymi projektami filmowo-fotograficznymi angażuje się także w działalność edukacyjną, prowadząc wykłady i warsztaty filmowe, dla uczniów szkół podstawowych i średnich, połączone z upowszechnianiem wiedzy z zakresu historii kina i jego początków. Ostatnio również coraz częściej angażuje się w działalność społeczną, podejmując próby animowania życia kulturalno - artystycznego w zamieszkiwanej przez siebie dzielnicy Zatorze. 

Jego życiowe motto „myśl globalnie, działaj lokalnie” wiąże się ze wszystkimi aktywnościami jakich się podejmuje. Marzy o tym, by środowiska artystyczne Olsztyna połączyły siły w celu wspólnego opracowania strategii „poruszenia i pobudzenia” Zatorza, dzielnicy o ogromnym potencjale twórczym.  Wierzy, że działając razem, mogliby wydobyć z Zatorza jego magiczną aurę i stworzyć na mapie Olsztyna miejsce, które przypominałoby nieco swoim charakterem oraz podejmowanymi inicjatywami, warszawską Pragę. 

Poza tym jest szczęśliwym ojcem pięcioletniej Inki oraz mężem jej mamy Moniki

Najważniejsze osiągnięcia:

2018 - Sześcian - wystawa indywidualna w BWA Olsztyn 

2018 - Kino wczoraj, kino dziś. Narodziny efektów specjalnych - projekt filmowy z ramienia Narodowego Centrum Kultury;

2017- Grand Prix X Olsztyńskiego Biennale Sztuk O Medal Prezydenta, za pracę Siedział cesarz na

tronie;

2017 - Śladami twórców kina - projekt filmowy z ramienia Narodowego Centrum Kultury;

2016 - Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko–Mazurskiego;

2015 - Pruzzeland–Puzzeland – wystawa zbiorowa w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie;

2013 - VIII Olsztyńskie Biennale Sztuki O Medal Prezydenta.

Z cyklu


Kolorowe bramy, olszyńskie Zatorze. Fot. Michał KupiszOlsztyńskie Zatorze w obiektywie Michała Kupisza

Dodaj komentarz

 (z http://)

Poczytaj w Szuwarach