Szukaj na blogu

Szukaj

Małgorzata i Krzysztof Boksa

Twórcy | 2018-05-08

Małgorzata i Krzysztof Boksa

Spotkałyśmy ich na jarmarku w Lublinie. Przepiękny był to jarmark. Znalazłyśmy tam tyle cudów, że nie wiadomo było gdzie oczy zatrzymać. Prześliczna ceramika z Włoch, Rumunii, tkane i haftowane obrusy, dywaniki, cudeńka... Ale to przy stoisku pana Krzysztofa i pani Małgosi jakby piorun w nas strzelił.

Ich przedziwne rzeźby, często łączące elementy ludowe i tradycyjne z abstrakcją i fantastyką są absolutnie wyjątkowe.

Niesamowite formy, kolorystyka, łączenie drewna i ceramiki, przerysowane sylwetki, wielkie anielice z drobniutkimi piersiątkami, drewniane konie z małymi ceramicznymi łebkami, niecodzienne kapliczki, ikony, płaskorzeźby z przedstawieniami Raju, z nieco koślawym Adamem i przecudnie toporną Ewą... tak śliczne, że aż zapragnęłyśmy to wszystko mieć.

Tak, to była miłość od pierwszego wejrzenia. Ale cóż było robić - pstryknęłyśmy zdjęcia i pojechałyśmy do domu. Szuwary to miejsce na twórczość artystów z Warmii i Mazur, a Boksowie mieszkają i pracują na drugim końcu Polski - na Dolnym Śląsku, aż pod Wrocławiem... Ale wspomnienie ich prac nie dawało spokoju. Mimo więc, że nie wpisują się oni w nasze kryterium lokalności, postanowiłyśmy zrobić dla nich wyjątek. Zawsze przecież chodzi ostatecznie o piękno. Nie powstrzymałyśmy się i postanowiłyśmy zdobyć te piękne dzieła. I oto są W Szuwarach!

Małgorzata i Krzysztof Boksa od 20 lat zajmują się twórczością inspirowaną sztuką ludową i tradycyjną. Łączą malarstwo, z ceramiką i rzeźbą w drewnie.Prowadzą warsztaty. Są laureatami licznych nagród. Dla nas zaś po prostu mistrzami.

Dodaj komentarz

 (z http://)

Poczytaj w Szuwarach