Miłosne wróżby na sobótkę

Ciekawostki | 2018-06-22

Miłosne wróżby na sobótkę

Ej panienki i chłopaki, czy wiecie, że to właśnie w wigilię św. Jana (czyli w nocy z 23 na 24 czerwca) najtrafniej działają wszelkie wróżby matrymonialne? Kto, z kim, jak i kiedy - w czasie palenia sobótkowych ognisk jest spora szansa na uzyskanie konkretnej odpowiedzi.

Przeczytaj o znanych i zapomnianych wróżbach na sobótkową noc

Noc świętojańska pełna jest magicznych wierzeń, rytuałów i wróżb. Szczególnym powodzeniem od wieków cieszyły się te związane z magią miłosną. Panny z Mazur na wiele sposobów starały się poznać swoich przyszłych małżonków. Zresztą i kawalerowie ciekawi byli, które dziewczę ma ich na oku.

Niektóre wróżby wymagają wiele zachodu, w innych przypadkach wystarczy nazrywać pędów cebuli. W każdym razie warto chociaż sprawdzić, czy sobótkowe wróżby działają 

Wianki na wodzie

Najpopularniejszy sposób - puszczanie wianka na płynącą wodę lub jezioro, często z zapaloną świecą. Który chłopiec wianek pochwyci, tego była dziewczyna.

Albo na krzaczku

Wianki można też rzucać  - tyłem nad głową na drzewo lub krzaczek. Rzut można było powtarzać trzy razy - jeśli wianek zawisł na gałązce, znaczy panna wyjdzie za mąż odpowiednio w pierwszym, drugim lub trzecim roku. 

Jakie kwiaty do sobótkowego wianka

Powiecie - ja tyle razy rzucałam i puszczałam, a wróżby się nie sprawdzały. A bo ważne jest nie tylko kiedy, ale też co się rzuca. Wianek musi być uwity z magicznych roślin, a każdego ziółka powinna być nieparzysta liczba (jedni radzą 3, inni mówią 5). Jak pisze Agnieszka, znana też jako Kociołek Wiedźmy, prawdziwy autorytet w dziedzinie dziewczyńskiej magii (znajdziecie ją na Facebooku i Instagramie), warto wpleść w wianek:

  • dziurawiec (sprzyja zakochaniu)
  • piołun i bylicę (najskuteczniejsze na złe moce)
  • paproć (przyciąga miłe spojrzenia)
  • krwawnik (dobrze robi na małżeńskie szczęście)
  • rumianki i chabry (przywołuje miłość i dostatek)
  • ruta (broni przed złem)
  • a poza tym mogą być wszelkie inne kwiaty i czerwcowe ziółka.

Macierzanka pod poduszką

Z kolei wianek z macierzanki zebranej w noc świętojańską pozwala wyśnić przyszłego męża (święcie w to wierzyły mazurskie dziewczęta). Idąc spać wianuszek trzeba wsadzić pod poduszkę mówiąc: “wiję wianek z macierzanki, któren ma moim być, niech mi się w noc i przyśni”. 

Sobótkowi ogrodnicy

Mazurskim wynalazkiem jest też wspólne sadzenie kwiatów przez zakochanych w sobótkową noc. Dziewczyna i chłopiec kopią po dołku i każde z nich sadzi w nim roślinkę. Jeśli obie się przyjmą - pobiorą się. 

Szklanka wody dla ukochanego

W wigilię świętego Jana zbiera się w milczeniu rozmaite polne kwiaty i układa się z nich bukiet. O północy bierze się szklankę wody razem z bukietem i zaprasza się przyszłego męża lub żonę. Dziewczyna powinna powiedzieć “Przychodź napić się ukochany”, zaś chłopiec “Niech przyjdzie najmilejsza memu sercu i da mi pić”. Jeżeli życzenie jest szczere i serdeczne, to w wodzie powinien ukazać się wizerunek ukochanej lub ukochanego.

Cebulowa wróżba

Panienki, którym nie chciało chodzić się po łąkach w poszukiwaniu kwiatków, wróżyły sobie z cebuli. Trzeba było ściąć równe pędy cebuli i ponadawać im imiona chłopców, którzy mogli mieć matrymonialne zamiary. Następnego dnia sprawdzało się, który pęd urósł najbardziej, co oczywiście pokazywało, który kawaler jest tym właściwym. 

Na podstawie: "Zwyczaje, obrzędy i wierzenia Mazurów i Warmiaków" A. Szyfer oraz "Wierzenia mazurskie" M. Toeppen 

Dodaj komentarz

 (z http://)