Szukaj na blogu

Szukaj

Katarzyna Wencek-Puczyńska

Twórcy | 2019-03-17

Katarzyna Wencek-Puczyńska

Maluje pisanki w motyle, wyszywa obrazy, haftuje polne kwiaty, zajmuje się stolarką. Jej prace na drewnie zaludniają diabły i anioły - wiejskie i swojskie. To niezwykle barwna osoba, która potrafi bawić się kolorem.

Katarzyna Wencek-Puczyńska jest olsztynianką z urodzenia i miłośniczką Warmii z natury. W mieszkaniu na Zatorzu, najbardziej klimatycznej dzielnicy zielonego Olsztyna, gromadzi małe i duże skarby, a potem przerabia je na cuda. Ma dar łączenia i odnajdywania ziarenka piękna nawet w najbardziej zniszczonym kawałku drewna. Coraz bardziej ciągnie ją na wieś, gdzie remontuje stary dom, a właściwie sprawia, że warmińskie gospodarstwo wraca do życia.

Jajko z motylem, haft na obrazie, anioł na desce

Inspiruje ją Warmia, przyroda, historia miejsc i przedmiotów, które ją otaczają. Gdy zbliża się Wielkanoc rozstawia swój warsztat pisankarski i tworzy z wielką przyjemnością. Farbami akrylowymi maluje na jajkach to co lubi, co ją zachwyca - czerwone gile i żółte sikorki, polne kwiaty, kolorowe łąki, kapliczki przydrożne (jak się to u nas mówi - kapelki), motyle - bielinki, pazie królowej, rusałki. 

OBEJRZYJ INNE PRACE KATARZYNY WENCEK-PUCZYŃSKIEJ

Zajmuje się też haftem artystycznym, ale jej kanwą zwykle jest płótno obrazu, a nie serweta (chociaż też się zdarza). Haftowane obrazy Katarzyny Wencek są jak okna przez które można zajrzeć do zupełnie innego świata. Pełnego magii, kolorów, duchów i anielskich skrzydeł.

Tworzy też z drewna - sama wycina kształty koników, kur czy kapliczek. Ozdabia je potem z fantazją i humorem. Maluje na starych deskach diabły i anioły, a nawet całe scenki rodzajowe z ich życia. 

Sztuka blisko natury i Warmii

Żywiołem Katarzyny Wencek jest kolor - mocny, czysty i idealnie dobrany. Zazdroszczę jej wyczucia i lekkości z jaką bawi się barwami. Chętnie sięga po ludowe inspiracje, chociaż jest to bardziej folkowy klimat niż powtarzanie istniejących wzorów. Wiejski, sielski, bliski naturze i swojski. Bardzo warmiński.

Artystka, rocznik 1980, jest absolwentką olsztyńskiego Liceum Plastycznego (1996-2001). Ukończyła też studia na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (2001-2007). Dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowni prof. Stanisława Andrzejewskiego.

Brała udział w wielu wystawach m.in. w Bydgoszczy (1999), Olsztynie (2003, 2006, 2010)  Offenburgu (2004), Pradze (2007) i Reszlu (2010).

Prywatnie miłośniczka sztuki, dobrej literatury, przyrody i rodzimej Warmii. 

Katarzyna Wencek-Puczyńska

Pisanki ręcznie malowane przez Katarzynę Wencek. Sikorka namalowana na jajku, kura, paź królowej, łąka warmińska.

Jajka ręcznie malowane w ptaki, motyle i kwiaty z polskich łąk. Pisanki ręcznie robione, kolorowe, jaja gęsie

Anioły namalowane na desce. Ręcznie malowany - handmade - przez Katarzynę Wenek.

Diabły malowane ręcznie na desce. Obraz na drewnie w folkowym i rustykalnym stylu. Autor Katarzyna Wencek

Anioł do powieszenia na ścianie ręcznie namalowany farbami akrylowymi na drewnianej desce. Artystyczny obraz na drewnie - anioł z zamkniętymi oczami

Obraz na płótnie haftowany

Obraz haftowany autorstwa Katarzyny Wencek-Puczyńskiej przedstawiający łódź i skrzydło na niebieskim tle oraz ryby

Ręcznie malowane farbami drzwi w kwiaty - wzór rustykalny

Dodaj komentarz

 (z http://)

Poczytaj w Szuwarach