Szukaj na blogu

Szukaj

Kaflarnia Warmińska

Twórcy | 2018-05-08

Kaflarnia Warmińska

W 2012 roku Eleonora i Rafał Toś na warmińskiej wsi otworzyli pracownię ceramiczną. Teraz to jedna z najlepszych i najbardziej znanych manufaktur w regionie. Słynne koniki weselne z Kaflarni przynoszą szczęście nowożeńcom z całej Polski

Specjalnością Kaflarni Warmińskiej są ceramiczne przedmioty nawiązujące lokalnej historii. Szczególnie piękne są kafle piecowe i ich miniaturki zdobione ręcznie przez Eleonorę. Przy tworzeniu wzorów artystka sięga do tradycji - wszak kafle z Warmii i Mazur znane są ze swojej oryginalności i urody - ale także wymyśla nowe motywy.

Właśnie zabytkowy kafel z XVIII wieku zainspirował Eleonorę do stworzenia figurki przedstawiającej konika weselnego.

Mieszkańcy Warmii i Mazur od wieków wierzą, że przystrojony odświętnie koń przynosi szczęście nowożeńcom, ale w całej Polsce zwyczaj ten stał się znany właśnie dzięki Tosiom. Kiedyś na wystrojonym rumaku objeżdżano okolicę przed weselem i zapraszano gości. Potem jego wizerunki umieszczano na przedmiotach codziennego użytku, by przez długie lata przynosił pomyślność małżeństwu. Koniki z Kaflarni Warmińskiej to współczesna interpretacja historycznych wzorów – zachowany został oryginalny kształt i symbole, ale kolory oraz zdobienia są współczesne. 

W Kaflarni Warmińskiej powstaje wiele wyjątkowych przedmiotów mających praktyczne zastosowanie (kafle, skarbonki, magnesy na lodówki, podstawki pod gorące naczynia, świeczniki), a także służących jedynie ozdobie (koniki, kurki etc.). 

Prace Eleonory Toś były wielokrotnie nagradzane m.in. koniki weselne jej autorstwa zdobyły główną nagrodę w konkursie na pamiątkę regionalną Warmii i Mazur organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a kafle zdobione oryginalnymi motywami warmińskimi otrzymały medal w kategorii „Rękodzieło” podczas Targów Produktów Tradycyjnych I Ekologicznych „Regionalia 2017” w Warszawie.

Dodaj komentarz

 (z http://)

Poczytaj w Szuwarach