Szukaj na blogu

Szukaj

Jacek Filipowicz - Filipowicz Woods

Twórcy | 2018-11-13

Jacek Filipowicz - Filipowicz Woods

Drewno wycina, szlifuje, skleja, łączy, zalewa żywicą, nabija srebrem i mieniącymi się kamieniami - biżuterię autorstwa Jacka Filipowicza można rozpoznać już od pierwszego spojrzenia. 

Jacek to artysta tradycyjny, nad maszyny przedkłada pracę rąk własnych, a za warsztat zwykle wystarcza mu kawałek biurka. Kolczyki, wisiorki i bransoletki jego autorstwa są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, przemyślane od początku do ostatniego detalu. Nie uznaje kompromisów, wszystko musi być tak, jak sobie ułożył w głowie. 

Jacek Filipowicz - autor biżuterii z drewna i kamieni szlachetnych i półszlachetnych

Jacek Filipowicz, autor biżuterii z drewna i kamieni szlachetnych Fot. Arek Stankiewicz

Biżuterię z drewna zaczął tworzyć 8 lat temu i jak zwykle kluczową rolę odegrał tu przypadek. Od kolegi, który zajmuje się wyrobem rękojeści noży, dostał skrawki szlachetnych gatunków drewna. Najpierw zrobił wisiorek z mahoniu i sam się zdziwił jak dobrze wyszło. Potem powstały kolczyki już z łączonego drewna - wyszło jeszcze ciekawiej. A dalej było tylko lepiej.

Teraz gdy widzę dziewczynę w kolczykach z drewna, które mi się podobają zwykle rzucam “Filipowicz?”. I zwykle trafiam. Ma charakterystyczny styl i wyjątkową umiejętność wydobywania z kawałka drewna całej jego urody. 

Ulubiony materiał? Drewno. Ulubione drewno? Heban. Niemal czarny, wyszlifowany na błysk, a przez to trochę nierealny. Do tego połączony ze srebrem, żywicą albo kamieniami np. labradorytem o idealnym szaro-niebieskim odcieniu doskonale harmonizującym z kolorem hebanu. 

Inspiracją dla Jacka Filipowicza są inni artyści pracujący w drewnie, chociaż niekoniecznie tworzący biżuterię. Zresztą i jemu marzą się większe formy, choćby nawet meble.

Zawodowo zajmuje się piercingiem, więc na kolczykach zna się doskonale. Jego pasją jest fotografia - robi piękne zdjęcia warmińskich lasów, i żeglowanie po mazurskich jeziorach. Z urodzenia Olsztynianin. Chociaż sporo błąkał się po świecie i ma znajomych chyba w każdym kraju, to do Olsztyna wrócił i tu mieszka.

Fot. Arek Stankiewicz

Jacek Filipowicz tworzy biżuterię z drewna egzotycznego i  kamieni szlachetnych. Oryginalne kolczyki, bransolety i wisiory ręcznie robione

Fot. Jarosław Poliwko

 Jacek Filipowicz, najbardziej znany autor biżuterii z drewna

Fot. Magdalena Szurek

Dodaj komentarz

 (z http://)

Poczytaj w Szuwarach