Ewa Plichta-Lubieniecka

Twórcy | 2019-02-15

Ewa Plichta-Lubieniecka

Jej obrazy aż kipią barwami i energią. Złoto, lazur, granat, róż… Ewa Plichta-Lubieniecka to królowa kolorów, szafująca nimi szczodrze. Jest też precyzyjnym kaligrafem, który wie gdzie postawić kropkę, by płaskiej plamie nadać sens i życie.

Przetwarza to co widzi, udoskonala, dodaje barw, tworząc całkiem nowe światy w znanych miejscach. Inspiruje ją warmiński i mazurski krajobraz, to co widzi na co dzień, przyroda, przechadzka po lesie czy widok z pagórka. Ale bierze z codzienności tylko szkielet, resztę wypełniając barwami i emocjami. Wyciąga esencję, a potem śmiałymi ruchami pędzla i czystymi kolorami dodaje codzienności blasku i mocy. 

Obejrzyj wszystkie prace Ewy Plichty-Lubienieckiej dostępne w Szuwarach

Ewa Plichta Lubieniecka jest jedną z najbardziej znanych i cenionych artystek z Warmii i Mazur. Urodziła, się mieszka i pracuje w Olsztynie. 

"Uprawia" malarstwo w dosłownym, ogrodniczym znaczeniu - jak kiedyś celnie określił jej działania kolega po fachu Leszek Sokoll. Bierze temat i sprawia że zakwita, nabiera treści i znaczenia.

Uzyskała dyplom w pracowni grafiki prof. Edmunda Piotrowicza na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 90-tych była prezesem olsztyńskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Prowadzi też zajęcia z rysunku i malarstwa w olsztyńskim liceum plastycznym. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, kolażem oraz projektuje drobną grafikę wydawniczą. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. 

Zobacz jeszcze więcej obrazów artystów z Warmii i Mazur

W 2004 roku na IV Biennale Plastyki Olsztyńskiej, otrzymała III nagrodę za obraz „Szczęśliwe Mazury…” Zresztą cząstkę Warmii Mazur można dostrzec chyba w każdej jej pracy. Z pasją maluje warmińskie i mazurskie widoki, zmienione z barwne plamy pola, jeziora, łąki, lasy i niebo. O różnych porach dnia i roku niedosłowne, abstrakcyjne, ale bardzo znajome i bliskie. A jeśli chodzi o portrety, to czasami zdarzy się jej uwiecznić podobiznę krowy zagubionej gdzieś w krajobrazie. 

Ewa Plichta-Lubieniecka wśród swoich obrazów. Jej prace kupisz w Szuwarach.

Ewa Plichta-Lubieniecka wśród swoich obrazów.

Dodaj komentarz

 (z http://)

Poczytaj w Szuwarach