Szukaj na blogu

Szukaj

Edyta Maślanka - Obora Sztuki

Twórcy | 2018-09-27

Edyta Maślanka - Obora Sztuki

Edyta Maślanka – autorka artystycznej pracowni Obora Sztuki, w której tworzy ceramiczne naczynia, lampy i dziwne swtory, oraz prowadzi warsztaty gliniarskie dla dzieci z okolicznych miejscowości. Oprócz tego, że jest artystką, dużo czasu poświęca młodzieży – prowadzi warsztaty w świetlicach wiejskich i terapetycznych i daje młodym ludziom nie tylko zainteresowanie i ciepło, ale i możliwość wypowiedzenia się poprzez sztukę. To szalenie serdeczna i wrażliwa dziewczyna. 

Ale patrząc na jej dzieła – niesforne misy, postrzelone sowy czy inne stworzenia, można się domyślać drzemiących w niej pokładów wariactwa i finezji.

Na co dzień zabiegana matka zdolnych dzieci, które musi wozić na liczne zajęcia, w pracowni może się zatrzymać. Mówi o sobie, że jest niespokojną duszą, która w kawałku gliny znajduje spokój i ukojenie. „Praca z gliną nauczyła mnie cierpliwości i wytrwałości ponieważ cały proces jest czasochłonny, a efektów nie widać od razu. Zdarzają się też dni, kiedy glina mnie nie słucha i nawet z głową pełną pomysłów nie jestem w stanie nic stworzyć, ale kiedy nawiążemy nić porozumienia oddaję się jej cała i tworzę wyciszając się przy tym i czerpiąc dobrą energię z powstałych efektów. W swoich pracach lubię wykorzystywać różne materiały łącząc je ze sobą.” 

Zanim jeszcze powstała Obora Sztuki, Edyta pracowała w domu, lepiąc glinę w kuchni na stole, a naczynia wypalała w pracowni miejscowego domu kultury. Ale uparła się, by mieć swoje miejsce, swoją pracownię i swój azyl. I dopięła celu. W gospodarstwie teściów zaadaptowała starą oborę, pracą własny rąk, męża, rodziny zdzierała stary tynk, kładła podłogi, przestawiała ściany. Powstał piękny warsztat, z miejscem do pracy, zajęć z dziećmi oraz piecem. Tak stworzyła Oborę Sztuki. To pozwoliło jej rozwinąć skrzydła.

Marka Obora Sztuki staje się coraz popularniejsza, a jej wyroby naprawdę cenione. Edyta pracuje przede wszystkim z gliną, ale zestawia ją z drewnem czy drutem, wykorzystuje szklane butelki i różne masy plastyczne. Efekty możecie sami sprawdzić w szuwarowym sklepie.  

Dodaj komentarz

 (z http://)

Poczytaj w Szuwarach