Szukaj na blogu

Szukaj

Nie tylko pstryk pstryk

Ciekawostki , Porady | 2018-08-21

Nie tylko pstryk pstryk

Do czego może służyć ręcznie robiony drewniany aparat? Hmm… To już zależy tylko od ciebie.

Wybrałyśmy się kiedyś na jarmark z drewnianymi aparatami od Darka Zboiny (tu możecie lepiej poznać tego ciekawego twórcę). Niemal każda osoba, która zatrzymała się przy szuwarowym stoisku, brała do ręki aparacik i zadawała pytanie: "A do czego to?" My zaś odpowiadałyśmy cierpliwie - "To zależy". Bo faktycznie zależy - od potrzeby, widzimisię, pomysłu. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia.

Zobacz prace Dariusza Zboiny dostępne w szuwarowym sklepie 

Autorem drewnianych aparatów jest Dariusz Zboina, artysta i stolarz, który przez lata miał pracownię na Warmii, a teraz zaszył się w szuwarach na południu Polski. Robi cudowne rzeczy m.in z czarnego dębu, piękne lampy, misy medytacyjne, deski do krojenia... Z większych form zostaje wiele kawałków szlachetnego drewna, których grzech byłoby nie wykorzystać. Powstają więc z nich właśnie aparaty, zwane też Imagineskopami (od fikcyjnej nauki o poszerzaniu wyobraźni). Dodatki - śruby, korki, nakrętki, łożyska do ruchomych obiektywów - w większości modeli pochodzą też z odzysku. Podobnie zresztą jak paski.

Dziś na szuwarowym blogu kilka przykładowych zastosowań drewnianego aparatu. Czytajcie więc i się inspirujcie.

Chłopiec siedzi na progu starego domu i robi zdjęcie drewnianym aparatem fotograficznym. Sztuka i rzemiosło z Warmii i Mazur - wszuwarach.pl

Kostek podczas sesji fotograficznej w skansenie

Aparat, po prostu aparat do robienia zdjęć

“A czy ten aparat robi zdjęcia?” - tak zwykle brzmiało drugie pytanie na wspomnianym wcześniej jarmarku. Odpowiedź była zresztą ta sama “To zależy”. Głównie od wyobraźni, ale może też od wieku. Bo to pytanie zadawali zazwyczaj dorośli, albo tzw. starsza młodzież szkolna. Młodszym dzieciakom nawet nie przychodziła do głowy taka wątpliwość - oczywiście, że robi zdjęcia.

Przyznam się, że swego czasu z pewną nieśmiałością podarowałam aparat od Darka Zboiny mojemu trzyletniemu wtedy synkowi. Z nieśmiałością, bo Kostek od urodzenia jest bardzo rzeczowym i mocno stąpającym po ziemi człowiekiem, miłośnikiem maszyn, wyścigówek i piłki nożnej. Czy takiemu technokracie spodoba się drewniany aparat? 

Okazało się, że wątpliwości były zupełnie niepotrzebne. Od razu wiedział do czego służy i jak się go używa. Obfotografował najpierw nas, potem wszystkie chałupy w olsztyneckim skansenie, a następnie pokazywał nam zdjęcia przesuwając paluszkiem po drewnie, niby po matrycy dotykowej. I jeszcze fachowo komentował jakość zdjęć - “O, tu mamusiu ładnie wyszłaś”. 

Obejrzyj kolekcję aparatów z kolorowymi obiektywami

Drewniany aparat to cudowna zabawka i oryginalny prezent dla dziecka, ale też dla dorosłego - rozwija wyobraźnię, pozwala trochę inaczej spojrzeć na świat. Robi doskonałe zdjęcia, chociaż nie da się ich wywołać i powiesić na ścianie. Zostają tylko we wspomnieniach i naszej głowie. Ciekawie o tym pisze tutaj Agata Pierzchała, autorka bloga powolnosc.com

Drewniany aparat jako dekoracja powieszony między zdjęciami na ścianie. Sztuka i rzemiosło z Warmii i Mazur - wszuwarach.pl

Drewniany aparat doskonale urozmaica galerię zdjęć na ścianie

Aparat ścienny, ozdobny, dekoracyjny

Bardzo lubię robić zdjęcia, chociaż z wywoływaniem ich bywa gorzej. Ale jak już wywołam zwykle raz w roku całą serię, to obwiesiłabym nimi wszystkie ściany. Jednak co za dużo, to niezdrowo. Taka fotograficzny monolit wcale nie wygląda za dobrze. Idealnie byłoby dodać jakiś gustowny i tematyczny przerywnik. Co powiecie na dekoracyjny aparat z drewna? 

Tutaj tak na szybko zaaranżowana wystawa, ale widziałam naprawdę piękne ściany właśnie z aparatami od Darka Zboiny jako interwały. Można też inaczej - aparaty w roli głównej, a zdjęcia jako dodatki - coś w stylu galerii którą widzicie na zdjęciu tytułowym.

A może klasyczny aparacik? Taki bardziej dorosły? Zajrzyj tutaj

Taki drewniany aparat to oryginalny i pożyteczny prezent dla miłośnika fotografowania. W końcu zdjęć nie robi się dla samego pstrykania, ale przede wszystkim, by pokazać je później światu. Zaś aparat w neutralnym kolorze i wykonany z naturalnych materiałów wyśmienicie urozmaica domową galerię.

Aparat drewniany jako wieszak na płaszcze i kurtki. Sztuka i rzemiosło z Warmii i Mazur - wszuwarach.pl

Wystarczą dwa aparaty, by stworzyć ciekawą kompozycję wieszaków 

Aparat, czyli wieszak na płaszcze i klucze

Solidny drewniany aparacik doskonale sprawdza się w roli wieszaka na kurtki albo drobiazgi. Wystarczy wkręcić w niego mały haczyk, albo dwa - drewno jest co prawda trochę twarde, bo to szlachetne gatunki, ale za to trzyma bardzo dobrze. Format i kształt haczyka zależy od widzimisię i potrzeb wkręcającego. 

Na zdjęciu widzicie wieszak na płaszcze w domu Darka Zboiny na Warmii. Niby wieszak to taki drobiazg, a zobaczcie jak fajnie zdobi korytarz. Wierzcie mi, trudno przejść obok obojętnie. 

Dzięki temu, że aparaty są niewielkie, można łączyć ze sobą modele, umieszczać na różnych wysokościach. W ten sposób tworzy się kompozycja idealnie pasująca do konkretnego wnętrza.

Na aparacie wieszać można też ldrobniejsze przedmioty, choćby biżuterię lub klucze. 

Drewniany aparat na drzwiach od warmińskiej szopki. Sztuka i rzemiosło z Warmii i Mazur - wszuwarach.pl

Aparat i drzwi - bardzo ciekawe połączenie - nawet stara szopa z taką ozdobą wygląda intrygująco

Aparat, takie dodatkowe oko

Jednemu z moich znajomych na widok aparatu zaświeciły się oczy - zapałał on chęcią posiadania, ale widać było, że planuje też jakąś psotę. Z ciekawości zapytałam jakim niecnym celom ma mu służyć ten niewinny sprzęt. “Powieszę go na drzwiach łazienki po wewnętrznej stronie i będę stresował”. No fajnie - jak tu zrobić siku pod czujnym okiem obiektywu... Cóż może nie jest to komfortowe, ale za to dość zabawne (dla wieszającego oczywiście). 

Aparat bardzo ciekawie prezentuje się na drzwiach wejściowych (niekoniecznie takich od rozpadającej się warmińskiej szopki). Myślę, że dałoby się nawet zamaskować nim wizjer. Drzwi, aparat, trzecie oko - to ogromne pole do wyobraźni. Wystarczy trochę pogłówkować, by zyskać niecodzienną ozdobę.

Aparat drewniany na statywie, oryginalna dekoracja okienna. Sztuka i rzemiosło z Warmii i Mazur - wszuwarach.pl

Wystarczy prosty drewniany statyw i aparat staję się ciekawą ozdobą okna

Aparat, który po prostu można postawić 

Największą zaletą drewnianych aparatów jest jednak nie ich funkcjonalność, a uroda. Oczywiście, można je wykorzystać na wiele sposobów, mogą nam służyć na co dzień, przydawać się i pracować, ale przede wszystkim należy traktować je jak rzeźbę. 

Darek Zboina w każdym, najmniejszym kawałku drewna widzi rzeczy, które może dostrzec tylko artysta. A potem cierpliwie, niespiesznie wydobywa je, byśmy mogli zobaczyć je wszyscy. To prawdziwa sztuka. 

Autor: Magda Brzezińska

Masz aparat od Darka Zboiny i używasz go w inny sposób? Przyślij zdjęcie na adres sklep@wszuwarach.pl Nie masz aparatu, ale masz na niego pomysł? Opisz go w komentarzu.

Dodaj komentarz

 (z http://)

Poczytaj w Szuwarach