Szukaj na blogu

Szukaj

Dariusz Zboina

Twórcy | 2018-05-08

Dariusz Zboina

Jest artystą, który z drewna potrafi wyczarować cuda. Czasem jego dzieła mają prosty, niemal nieprzetworzony kształt, z czasem przybierają ekscentryczne formy. 

To jeden z tych ludzi, którzy zmęczeni codziennością w wielkim, zabieganym mieście postanowili odwrócić wszystko i wyjechać na spokojną wieś. W ten sposób kilka lat temu Dariusz Zboina, broker z Warszawy, porzucił dotychczasowe życie i przeniósł się na Warmię.

ZOBACZ PRZEDMIOTY od darka zboiny DOSTĘPNE W SZUWARACH

Poznałyśmy go podczas „Sztuki w obejściu” - to takie wydarzenie organizowane na Warmii w okolicach Jonkowa, okolicy przepięknej i zamieszkałej przez artystów i innych interesujących ludzi. Na jeden weekend w roku otwierają swoje domy i pracownie dla gości. Można przyjść, wejść, obejrzeć i pobyć. Jednym z punktów na mapce był właśnie dom Darka Zboiny.

Darek Zboina i Ada z Szuwarów oglądają misy z czarnego dębu - Stare Kawkowo

Darek Zboina przy surowym pniu czarnego dębu.

Od razu nam się spodobało to miejsce. Pięknie położony dom, cały w drewnie – ręczna robota gospodarza. Stoły, lampy, talerze – to wszystko były dzieła sztuki. Nawet drzwi z zamkniętymi wewnątrz zbożem, slajdami, zegarem, bańkami lekarskimi... W saloniku stał stół z miedzianej misy podświetlonej od środka i szklanym blatem. W pracowni po kątach porozstawiane patery, deski, blaty, lampa, drewniane aparaciki z obiektywami z łożysk, śrub, soczewkami z kolorowej żywicy...

Przeczytaj: Aparat z drewna, który rozwija wyobraźnię

Niektóre prace Darka Zboiny okazały się naprawdę odjechane. Lampa z hydrantu, baku od motoru, stół na nóżce z kół zębatych... Niektóre są po prostu piękne, jak stoły czy misy z orzecha, w których pęknięcia i szczeliny wypełnione zostały barwioną żywicą.

Ale największe wrażenie zrobiły na nas misy z czarnego dębu. Naturalnie piękne, ciężkie i dostojne - trwałe jak dąb, twarde jak kamień. Ten tajemniczy i rzadki materiał Darek pokochał i oswoił. A czarny dąb odwdzięczył mu się jak tylko on potrafi - pokazał całe swoje piękno, tęczę kolorów w odcieniach od miodu do głębokiego brązu aż po najczarniejszą czerń. 

Chcesz wiedzieć więcej o czarnym dębie? Wskakuj tutaj

Odtąd odwiedzałyśmy Darka Zboinę chętnie i często, a jego prace szybko zagościły w szuwarowym sklepie. To taki prawdziwy artysta – trochę roztrzepany, zazwyczaj zakurzony od szlifowania, z kubkiem kawy lub papierosem w dłoni. Z pasją opowiada o wizjach, o tym jak bryłę drewna zamieni w lampę, misę, dekor czy inne cudo.

I jak to artysta, wolny duch, nie usiedzi długo na jednym miejscu. Teraz pognało go aż na Lubelszczyznę, ostatnio widziano go na Podlasiu, ale mamy nadzieję, że jeszcze wróci na Warmię. 

Jeśli chcecie lepiej poznać Darka Zboinę, posłuchać jak opowiada o tym co robi? Obejrzyj program o nim w Domo+

Aparaty fotograficzne z drewna. Zabawka rozwijająca wyobraźnię, albo oryginalny prezent dla fotografa.

Misa z czarnego dębu wypełniona żywicą w kolorze turkusowym. Ekskluzywny prezent na ślub czy parapetówkę

Misa medytacyjna - drewniane siedzisko do medytacji i wygodnego odpoczynku. Prezent dla jogina

Stolik kawowy z pnia drzewa autorstwa Darka Zboiny. Szklany blat, metalowe uchwyty.

Drzwi ze zbożem i polnymi kwiatami w domu Darka Zboiny w Starym Kawkowie

Dodaj komentarz

 (z http://)

1 komentarzy

Malgosia


2019-06-06 12:59:49

Wspaniały człowiek, wrażliwy umysł i tak bardzo utalentowany. Ukłony Za odwagę zmiany całego dotychczasowego życia. ????????????

Poczytaj w Szuwarach