Szukaj na blogu

Szukaj

Barbara Zawistowska i Wiesław Zawistowski

Twórcy | 2018-05-08

Barbara Zawistowska i Wiesław Zawistowski

Precyzyjnie i z pasją pokazują piękno ceramicznych przedmiotów sprzed wieków. Smoki wikingów, słowiańscy bogowie, symbole bałtyjskich plemion - to wszystko można odnaleźć w pracach rodzeństwa z Dywit

Odnalezione podczas wykopalisk fragmenty naczyń sprzed tysięcy lat, zwykle słabo działają na wyobraźnię. Ot, kawałek skorupy, na który ktoś, kto nie jest fachowcem, nawet nie zwróciłby uwagi. Zresztą, co taki garncarz sprzed tysięcy lat potrafił… Przecież na naszych terenach nie było wtedy nawet porządnej cywilizacji...

Otóż potrafił bardzo wiele i był prawdziwym mistrzem w swojej dziedzinie. Kunszt dawnych artystów pokazują właśnie prace Barbary i Wiesława Zawistowskich.

Z wielką precyzją, smakiem i znajomością historii, odtwarzają dawne wzory, kształty i zdobienia na naczyniach. Przy czym nie są to zwykłe reprodukcje, ale piękne i praktyczne przedmioty zdobione motywami z archeologicznych znalezisk. Tak jak ich pierwowzory, świetnie nadają się do codziennego użytku i ozdoby.

W swoich pracach Zawistowscy często nawiązują do kultury wikińskiej, której wpływy można zauważyć na terenie północnej Polski. Naczynia z ich pracowni są bardzo cenione za granicą, przede wszystkim w Norwegii.

Barbara i Wiesław Zawistowscy są rodzeństwem, ale oprócz więzów krwi łączy ich też wspólna artystyczna pasja. Jeszcze w latach 70-tych XX wieku założyli pracownię ceramiczną w Dągach, którą w latach 80-tych przenieśli do Dywit. 

Od siedemnastu lat specjalizują się w odtwarzaniu wzorów ceramiki archeologicznej - od okresu neolitu (naczynia z uchwytami w kształcie baranich głów, naczynia zasobowe np. na kaszę, zboże, naczynia do gotowania), przez epokę brązu, żelaza (grzechotki w kształcie ptaków, naczynia wotywne, urny twarzowe nazywane też kanopami). Ich dzieła zachwycają dbałością o szczegóły i pięknymi formami rzeźbiarskimi (zwłaszcza ceramika inspirowana wzorami pradziejowymi z terenów Polski oraz wikińskimi).

Dodaj komentarz

 (z http://)

Poczytaj w Szuwarach