Szukaj na blogu

Szukaj

Anna Farańczuk

Twórcy | 2018-05-08

Anna Farańczuk

Starymi wzorami zdobi współczesne przedmioty, dzięki czemu można się nimi cieszyć każdego dnia. Pięknie haftuje krzyżykiem i jest mistrzynią w zdobieniu pisanek, za które zdobywa wciąż nowe nagrody.

Pani Anna Farańczuk mieszka w Olsztynie, ale poprzez swoje prace kultywuje głównie tradycje rodzinne zakorzenione w kulturze łemkowskiej i ukraińskiej. Jej haftowane ozdoby do włosów są wyjątkowe, jednak prawdziwą specjalnością są pisanki wielkanocne tworzone metodą batikową. Kilkukrotnie pokrywane woskiem i barwione jajka zachwycają starannością wykonania, pomysłowością oraz dobranymi z wyczuciem kolorami. Tę umiejętność wyniosła z domu rodzinnego, gdzie tradycja pisankarska kultywowana jest od pokoleń. Wykorzystuje głównie motywy charakterystyczne dla sztuki łemkowskiej – wsi Wysowa, Brunary, Florynka, skąd wywodzą się jej korzenie, oraz ornamenty inspirowane sztuką huculską. Prace pani Anny nagradzane były na konkursach w całym kraju m.in. w 2011 roku zajęła drugie miejsce, zaś w 2015 i 2018 - trzecie, w najstarszym, a zarazem największym konkursie pisankarskim w Polsce czyli Ogólnopolskim Konkursie Pisanek im. Michała Kowalskiego organizowanym przez Muzeum Lubuskie. Jest też artystką ludową należąca do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

Pierwszymi pracami pani Anny jakie zobaczyłyśmy, były haftowane krzyżykiem akcesoria dla dziewczynek. Spinki, klamerki, opaski do włosów w łemkowskie i ukraińskie wzory zachwyciły nas kolorami i precyzją wykonania.

Spodobało nam się, że są zupełnie inne od plastikowych ozdób produkowanych masowo, a zarazem można używać ich codziennie, a nie tylko od wielkiego święta. Pani Anna szyje i haftuje też ubranka dla lalek, dzięki którym dzieci, także podczas zabawy, mogą obcować z ręcznie wykonanymi przedmiotami. To z pewnością będzie miało wpływ na ich poczucie smaku i zaowocuje w późniejszych latach.

Dla dorosłych dziewcząt pani Anna Farańczuk haftuje torby w tradycyjne łemkowskie i ukraińskie wzory. To kolejny pomysł na to, by zwykły przedmiot i prozaiczna czynność, stały się trochę bardziej wyjątkowe.

Artystka ludowa prowadzi również warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych z malowania tradycyjnych pisanek wielkanocnych.

Dodaj komentarz

 (z http://)

Poczytaj w Szuwarach